Najpierw ukraińscy nacjonaliści chcieli „tylko” wysiedlić Polaków z Wołynia i wschodniej Galicji. Ale w 1942 lub 1943 r. coraz bardziej wymowny stał się przykład dany przez Einsatzgruppen.
„Aresztowany” przez Sowietów znaczek pocztowy armii Andersa ze słowem „Dojdziemy” jest dziś bardzo cenny. Na temat tego, jak powstał, wciąż toczą się spory.
W Lasach Piaśnickich koło Wejherowa niemieccy naziści dokonali zbrodni, której ofiarami byli nie tylko Polacy i Kaszubi, jak zwykło się mówić, ale też Żydzi, Niemcy i Czesi.
- Zamki i pałace znikały wcześniej, ale tragiczny los spotykał też te oddane po wojnie we władanie PGR-om - mówi dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk.
Najstarszy budynek pocztowy? XVIII wiek. Najstarsza pocztówka? Prawdopodobnie koniec XIX wieku. Poczta w Poznaniu była zawsze. Zmieniała się tylko forma.
11 listopada 1918 roku, Polacy zdobyli poznański Ratusz. Tego dnia Jarogniew Drwęski został nadburmistrzem miasta, a dla wielu już pierwszym prezydentem. Wybrany przez Polaków i... Niemców.
To był naprawdę cud. Jacek Biesiadka wraz z kolegą w amerykańskich archiwach odkryli lotnicze zdjęcia Poznania wykonane moment po przejściu frontu.
W listopadzie 1918 r. odrodzona Rzeczpospolita rozpoczynała walkę o granice. Jej pierwszymi przeciwnikami byli galicyjscy Ukraińcy, którzy także zaczęli tworzyć własne państwo.
W zbrodnię w Piaśnicy, pośrednio lub bezpośrednio, zamieszanych było wiele osób, ale za jednego z głównych sprawców uważa się SS-Gruppenführera Richarda Hildebrandta, wyższego dowódcę policji i SS. Pełnił on również funkcję komisarza Rzeszy dla...
We wrześniu tego roku minęła niepostrzeżenie 90 rocznica uruchomienia w Gdańsku pierwszej rozgłośni radiowej. Narodziła się ona w cieniu niemiecko-polskiej rywalizacji o wpływy w Wolnym Mieście.
Zamek krzyżacki w Tczewie jest jedną z najbardziej tajemniczych warowni tego zakonu. Przez lata powątpiewano nawet w jego istnienie.
To było polityczne mistrzostwo: w Poznaniu sformowano pułk, ofiarowano go Piłsudskiemu i wysłano na Pomorze, by poprowadził powstanie na wzór Wielkopolskiego!
Ponad osiemset wyprodukowanych w zakładach na warszawskiej Pradze CWS T-1 znikło podczas wojny bez śladu. Jedyny dowód, że kiedykolwiek istniały, stanowią zdjęcia i teksty z przedwojennej prasy.
Charles Maurras. Człowiek sprzeczności epoki międzywojennej. Część jego idei - chociaż w okrężny i okrojony sposób - przeżywa dzisiaj we Francji swój renesans.
Uratowane z Holokaustu żydowskie dzieci wywiozła na Podhale. Stamtąd jednak musiała uciekać, kiedy Polacy zaatakowali sierocińce. Lena Kichler i jej sto dzieci. Oto niezwykła historia.
"Działania podejmowane w szkole powinny uwzględniać ustawowe zapisy, w tym preambułę ustawy o systemie oświaty: Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i...
Adrian Pruski, czyli Just Edi z Radomia postawił wszystko na jedną kartę i wygrał! Przed nim wymarzony finał „Mam Talent”, w którym ma zamiar jeszcze raz zaskoczyć połączeniem magii i iluzji. - To będzie show na miarę zwycięstwa - zapowiada...
Radomianka Patrycja Kawęcka - Czerska pracuje jako trenerka wokalna przy telewizyjnym programie „Hit Hit Hurra”. Opowiada nam o kulisach talent show dla dzieci
Kalendarz i przeżycia własne podsuwają pomysł na trasę rowerową, którą nazywam słupskim pierścieniem pamięci. Prowadzi mniej więcej po okręgu i miejscach upamiętniających doniosłe zdarzenia oraz tych, którzy odeszli.
Władysław Brudek, od 26 lat wójt Bogorii w powiecie staszowskim otrzymał statuetkę „Anioła Dobroci” za działalność na rzecz ubogich, chorych i bezrobotnych.
Jacek Gołębiowski, kierownik Oddziału Neurochirurgii i Traumatologii szpitala w Kielcach, wojewódzki konsultant mówi, jak zgony przeżywają lekarze i najbliższa rodzina.
Zespół Keno swój debiutancki teledysk kręcił w Stacji Smaku i nad jeziorem w Studzienicach.
Na awersie wyroku sądu administracyjnego w sprawie procedury konkursowej na nowego szefa Teatru Dramatycznego jest to, co było wiadomo już od wiosny.
Udało nam się połączyć rodzinę, która nie widziała się 56 lat! Małgorzata Koleśnik z okolic Moniek i jej brat bliźniak już wkrótce spotkają swoje dwie siostry.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie wykrywany jest u 1,5 mln pań na świecie, a niemal pół miliona w jego wyniku umiera. W Polsce co roku tę diagnozę słyszy ok. 17 tys. kobiet, w tym ok. 450 Podlasianek.
- Za 2-3 lata chcielibyśmy powalczyć w Mielcu o ekstraklasę, więc nie dopuszczamy do siebie myśli o spadku - mówi Sebastian Zalepa, obrońca 1-ligowej Stali Mielec.
Jagiellonia zagra na wyjeździe z Cracovią, która ma bardzo dobry bilans spotkań na swoim stadionie.
Kolejny pomysł środowisk prawicowych na pomnik Wdzięczności na rzeszowskim placu Ofiar Getta.
Klasa i jakość polskiej drużyny, wysoki poziom i ogromna popularność siatkówki w Polsce, a nie wysokie zarobki skłoniły aż tylu znakomitych trenerów do startu w konkursie na szkoleniowca reprezentacji Polski siatkarzy - twierdzi Andrzej Grzyb,...
Wierzę, że prędzej czy później w całej polsko-słowacko-ukraińskiej części Karpat nie będzie można strzelać do zwierząt - mówi Erik Balaż, przyrodnik, reżyser filmu „Wilcze góry”, zrealizowanego w polskich, słowackich i ukraińskich Karpatach.
Wydawało się to całkowicie niemożliwe, a jednak się udało. 20 czerwca 1942 roku, Kazimierz Piechowski wraz z trzema innymi więźniami dokonał brawurowej ucieczki z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Do końca wojny ukrywał się na ziemi...
W Słupsku rocznie odbywa się około 1100 pochówków. Od 20 do 30 procent z nich ma miejsce na nowym cmentarzu przy ulicy Zachodniej, pozostałe - na starym cmentarzu.
Tancerz, choreograf, prezenter. Postać kontrowersyjna. Michał Piróg budzi różne emocje, ale jedno jest pewne: odniósł sukces. Jak to zrobić? O tym pisze w swojej najnowszej książce.
Za kilka dni wielu z nas zechce się spotkać ze światem cmentarnej ciszy, w którym przebywają nasi rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, bliscy znajomi, osoby znane z wielkich dokonań, ważnych dla świata i dla nas osobiście. Ta cisza powinna być...
Zobaczył żółty kask lecący w powietrzu. Rozpoznał go od razu. Lęk ścisnął mu serce. Zaczął biec. Z daleka już widział syna leżącego na torze obok roztrzaskanego motoru. Myślał tylko o jednym, modlił się: Boże, żeby to pierwsze uderzenie było...
Mogli Ślązacy, mogą więc i górale... Środowisko regionalistów z Podhala chce, by najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy - Facebook - miał odsłonę także w gwarze góralskiej. Mógłby nazywać się wówczas... „Kufabook”. Bo kufa to po...
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.