W tym samym czasie, kiedy w Warszawie, Krakowie, Kielcach i innych polskich miastach trwało rozbrajanie wojsk niemieckich i austriackich, w Bydgoszczy i Toruniu wciąż niepodległa, wolna Polska bardziej wydawała się snem niż rzeczywistością.
Święto Niepodległości kojarzy nam się z paradami, świętym Marcinem jadącym przez Poznań na białym koniu, sztucznymi ogniami i... pysznym jedzeniem. Okazuje się, że nie tylko Polacy mają swoje dania na patriotyczne uczty.
Kiedy Józef Piłsudski obejmował w stolicy kolejne urzędy (14 listopada 1918 r. miał już pełnię władzy), kiedy Polacy z Krakowa, Kielc, Łodzi, Lublina i Włocławka radowali się „z cudu narodzin Ojczyzny”, polscy mieszkańcy Kujaw i Pomorza musieli...
Rozmowa z prof. ZBIGNIEWEM KARPUSEM, historykiem z UMK.
Pomnik byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego został oficjalnie odsłonięty na Placu Piłsudskiego w Warszawie. W sobotniej uroczystości wzięli udział, m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz córka...
Rozmawiamy z Janem Borysewiczem, liderem grupy Lady Pank o początkach kariery zespołu i o tym, co dzieje się obecnie przed jego sobotnim koncertem w Poznaniu.
Koniec z plastikowymi rurkami, talerzykami i patyczkami higienicznymi. Unia zakazuje sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku. Producenci mają trzy lata, by znaleźć rozwiązanie, a konsumenci, by zmienić nawyki. Cel jest szczytny - ograniczenie...
Pierwszy samolot - do Wiednia przez Brno - odleciał z Katowic 2 stycznia 1929 roku. Na pokładzie Fokkera FVII (który operował w barwach LOT-u, a samolot był holenderski) znajdowało się ośmiu pasażerów. Podróż trwała 80 minut, a bilet kosztował 85...
Z Krzysztofem Ranusem, animatorem kultury i współpomysłodawcą obchodów imienin ulicy Święty Marcin w Poznaniu rozmawiamy o początkach tej poznańskiej tradycji.
Zaledwie trzy panie pokierują urzędami miejskimi po wyborach samorządowych. Nieco więcej kobiet będzie rządzić w gminach. Co gorsza, płeć piękna nie tylko nie zwycięża w wyborach, ale też wciąż niechętnie kandyduje. Dlaczego?
W rubryce „zawód” Korfanty wpisywał:„redaktor”, lecz pierwsze próby, jako wydawcy, doprowadziły go do kilku bankructw. W końcu nauczył się biznesu. Jego „Polonia” w polskim czasopiśmiennictwie była wręcz rewolucyjna. W Katowicach miała własną...
Zagraniczne wycieczki przyjeżdżały przed wojną do Katowic także po to, by podziwiać śląski drapacz chmur i z jego tarasu widokowego na 14. piętrze oglądać panoramę miasta. Właśnie ten katowicki wieżowiec do dziś jest uważany za najwybitniejszy...
1st Floor to pierwszy tego typu kryty skatepark w Lublinie, który powstał z inicjatywy samych deskorolkarzy. Po ośmiu latach zostanie zamknięty. Pożegnalna impreza odbędzie się już w najbliższą sobotę.
Potrafi gonić wroga kilka kilometrów. Często do skutku, bo nawet jeśli ten wpadnie na pomysł, by ukryć się w wodzie, ona może czekać przez kilka godzin, aż tchórz się wynurzy. I wtedy atakuje z nową mocą. Pszczoły olbrzymie, żyją dziko m.in. w...
To w tej sali obradował w latach II Rzeczypospolitej Sejm Śląski, utworzony na mocy mocy Statutu Organicznego Województwa Śląskiego.
- Bycie radnym to zaszczyt - mówią zastępcy prezydenta Szczecina i... rezygnują z mandatów, choć wyborcy im zaufali. - W innej roli też będziemy realizować program, który obiecaliśmy mieszkańcom - zapewniają.
W województwie zachodniopomorskim w Krajowym Rejestrze Długów figurowało na 1 listopada niemal 14 tysięcy przedsiębiorców, których dług wynosi ponad 431 mln zł. Średnie zadłużenie to około 31 tysięcy, a maksymalne - ponad 6 mln zł.
Apoloniusz, Aleksander, Antonii - to drugie trojaczki urodzone w tym roku w Szpitalu „Zdroje”. Chłopcy przyszli na świat 24 września. Dwóch maluchów jest już w domu. Rodzice urządzili im nawet pierwszy spacer. Antoś dołączy do nich lada dzień.
Wojska Obrony Terytorialnej w naszym województwie cały czas są w budowie. Mile widziani w 7 Pomorskiej Brygadzie OT są m.in. pielęgniarki i pielęgniarze, których mogą przyciągnąć oferty ciekawych kursów doszkalających.
Sto klimatycznych pocztówek przedstawiających Bydgoszcz z lat 20 i 30. XX wieku wysłali uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych do 100 polskich szkół. W ten sposób młodzież „budowlanki” włączyła się do akcji „100 Pozdrowień na 100-lecie Niepodległości”.
O tym, czy pomorski system ujednoliconych płatności za przejazdy transportem publicznym (nazywany potocznie, choć niezbyt precyzyjnie, wspólnym biletem) otrzyma kluczowe, wynoszące 85 proc. kosztów całości inwestycji dofinansowanie unijne,...
Nie milkną echa po naszej publikacji dotyczącej opóźnień w wypłacaniu ratownikom medycznym wywalczonych przez nich w zeszłym roku podwyżek. Winą za ten stan rzeczy ratownicy obarczają m.in. pomorski NFZ. Ten jednak zarzuty odpiera i tłumaczy, że...
100-lecie odzyskania niepodległości to dobra okazja, żeby mieszkańcy Szczecina mogli się spotkać i wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne, ale nie tylko patriotyczne. Po prostu kojarzące się z polską tradycją.
11 listopada będziemy świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się wiele wydarzeń nie tylko oficjalnych, ale także rozrywkowych.
W pierwszą rocznicę ingresu arcybiskupa Grzegorza Rysia kierowany przez niego Kościół łódzki dostał mało optymistyczną wiadomość: w roku szkolnym 2018/2019 większość uczniów szkół w Łodzi zrezygnowała z lekcji religii.
Najbardziej nietypowy, by nie powiedzieć dziwaczny strój, jaki można było zobaczyć kilka dni temu na toruńskiej starówce, to ten, w jakim poruszał się nasz redakcyjny kolega Szymon Spandowski. Taka dola reportera. Na własnej skórze sprawdzał, z...
- Zdrowi funkcjonariusze czekają teraz na powrót kolegów z L4 - mówi Wioletta Dąbrowska z KMP Toruń.
W połowie gmin powiatu bydgoskiego po ostatnich wyborach zmieniła się władza najwyższa – wójt albo burmistrz. Na tej podstawie mój kolega dziennikarz wyciągnął wniosek, że czynnikiem sprawczym fermentu w małych gminach są byli bydgoszczanie.
Jadwiga Jędrzejowska to jedyna polska tenisistka, która zagrała w finałach Wimbledonu (1937 rok), US Open (1937) i Roland Garros (1939). Krakowianka, która po wojnie trafiła do Katowic, gdzie zmarła w 1980 roku, miała w stolicy województwa...
100 lat niepodległości. Bronisława Borysewicz z Głuchołaz jest prawie pół roku starsza od Niepodległej Rzeczpospolitej. Urodziła się jeszcze pod zaborem rosyjskim. Potem, tak jak Polska, przeniosła się na ziemie zachodnie.
Z uwagą śledzimy kolejne wieści dotyczące budowy nowego odcinka autostrady A1 w woj. śląskim, który ma połączyć Częstochowę i Pyrzowice. Ale II Rzeczypospolita także miała wielką komunikacyjną inwestycję, którą mogła się pochwalić w Europie.
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, poniedziałek 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Będzie to okazja do świętowania, a także wypoczynku. O tym, jak odpocząć, żeby wrócić zrelaksowanym do swoich codziennych...
Rozmowa z Adamem Radoniem, dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier.
Maksymilian Łapiński pochodzi z Fordonu. Śpiewa, komponuje własne utwory, ale największą radość sprawia mu dzielenie się swoją pasją z publicznością.
W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku niemieccy naziści w całej Rzeszy plądrowali żydowskie sklepy i podpalali synagogi. Tylko w rejencji opolskiej zniszczono ich 20. W całej Rzeszy blisko 300.
W Polsce się nie choruje. W Polsce się idzie na zwolnienie albo bierze zwolnienie. Tak jakby te dokumenty leżały na biurku w przedsionku Urzędu ds. Brania Zwolnień i tylko czekały, by je sobie wziąć.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.