I jak tu się teraz poruszać?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

I jak tu się teraz poruszać?

Leszek Kalinowski

Uwaga, od dziś inaczej jeździmy autobusami MZK. A samochodami? Utrudnień nie brakuje. W najbliższych dniach najlepiej omijać centrum miasta, a auta zostawiać na jego obrzeżach

Jutro rozpoczynają się Dni Zielonej Góry - Winobranie 2017, które potrwają do 10 września. Mieszkańcy, jak i goście, muszą liczyć się w tych dniach - a nawet dłużej - z utrudnieniami w ruchu. I nie tylko. Na placu Bohaterów i parkingu przed Centrum Biznesu rozłożył się już lunapark. Zagrodzone barierkami zostały także skwery na deptaku i Starym Mieście. Dodatkowe zabezpieczenia pojawiły się przy ul. Bohaterów Westerpllate, która jest remontowana. A w jej sąsiedztwie odbywa się przecież jarmark i inne imprezy. Przy Filharmonii Zielonogórskiej rozłożyła się już duża scena winobraniowa.

- Widać, że miasto jest już inne. Usunięto ławki z deptaka. Dla mnie to problem. Bo przechodząc przez niego do lekarza czy na zakupy, od czasu do czasu muszę sobie odpocząć - mówi Franciszek Bąk. - Od jutra trzeba będzie w ogóle omijać te miejsca, trudno się będzie przecisnąć.

- A gdzie się podziały postoje taksówek sprzed kościoła ewangelickiego na placu Bohaterów i drugi z placuPostańców Wielkopolskich ? - pyta zmartwiona Halina Bogucka.

Do 12 września taksówki zostały przeniesione na plac przy Starej Gazowni. Warto też dodać, że przy głównej ulicy miasta, Bohaterów Westerplatte też funkcjonuje tymczasowy przystanek (dotyczy autobusów jadących w stronę al. Wojska Polskiego). Natomiast pasażerowie, którzy chcieliby jechać w stronę dworca PKP, przystanek znajdą na równoległej ulicy - Chopina (naprzeciwko Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego).

Jak informuje dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji, Barbara Langner, od dziś zmienia też rozkład jazdy autobusów. Najważniejsze nowości? To m.in. wprowadzenie nowej linii nr 3. Autobusy będą kursowały tylko w dni świąteczne na trasie: Zawadzkiego „Zośki” - Ptasia - Wyszyńskiego - al. Wojska Polskiego - Zjednoczenia - Energetyków - Batorego - Trasa Północna - os. Zdrojowe (powrót: Zdrojowa - Mechaników - Trasa Północna). Druga nowa linia dostała numer 4. Kursy będą odbywać się na trasie. Wyspiańskiego - Staszica - Dworzec PKP - Bohaterów Westerplatte - Batorego - Trasa Północna - os. Zdrojowe. (powrót: Zdrojowa - Mechaników - Trasa Północna). Zmieni się też trasa linii nr 11 (Wyczółkowskiego - al. Wojska Polskiego - Bohaterów Westerplatte - Dworzec PKP - Staszica - Chrobrego - pl. Piłsudskiego - Podgórna - Szosa Kisielińska - Raculka).

Na trasy wracają też linie szkolne. Zmieniają się - zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców - godziny odjazdów niektórych kursów autobusów. Więcej informacji na temat wprowadzanych od dziś zmian na stronie internetowej(mzk.zgora.pl) lub pod numerem telefonu 68 45 20 450 wew. 43 w godzinach od 7.00 do 14.30.

Goście, którzy przyjadą do nas autokarami, będą musieli skorzystać z parkingów - podobnie jak ci, którzy przyjadą samochodami osobowymi, na obrzeżach miasta, najlepiej przed Centrum Rekreacyjno-Sportowym. Tylko w niektórych dniach dostępny będzie też parking przy Palmiarni (2,4,5,6,10 września). W tym miejscu bowiem odbywać się też będą przedstawienia w ramach I Festiwalu Teatrów Plenerowych.

Mieszkańcy i winobraniowi goście w tych dniach mogą liczyć na pomoc Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej, która mieście się w ratuszu (będzie też czynny punkt w Palmiarni), a która na czas święta miasta wydłuża godziny pracy. Tu uzyskamy nie tylko informacje, ale kupimy wino-braniowe pamiątki.

Ważną, nie tylko w tych dniach sprawą, są toalety. Jak wyjaśnia Zdzisław Strach z Centrum Biznesu - tradycyjnie znajdziemy je m.in. przy fontannie na placu Bohaterów, przy al. Niepodległości czy Filharmonii Zielonogórskiej.

Przypominamy też, że w przyszłą sobotę (9 września o 12.00) winobraniowy korowód przejdzie inną niż zwykle trasą - al. Konstytucji 3 Maja do Winnych Wzgórz.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.