Co słyszy dzieciak na dzień dobry w polskiej szkole (kiedy nie ma strajku)? „Wyłączcie smartfony i schowajcie je głęboko do plecaków”. Należę do generacji, która pamięta czasy przedkomputerowe - ale nawet dla mnie systemowy zakaz używania komórek...
Prowadzi ranczo na Mazurach Garbatych, bo - jak twierdzi - lubi życie w harmonii z naturą i kocha zwierzęta. Ale prokurator z Olecka ma na ten temat odmienne zdanie. Niedawno oskarżył kobietę o znęcanie się nad kozami, a teraz zajmuje się...
Słabo tu z zasięgiem, więc albo człowiek musi gdzieś wychodzić na pobliskie górki, albo gimnastykować się, to kucając, a to wyciągając ręce w kierunku słońca, by złapać jakieś dwie kreski i kontakt z cywilizacją. Do tego brakuje gastronomii, prąd...
Jest takie niemieckie słówko schadenfreude. Warto je znać, bo jak żadne inne opisuje ciemną stronę naszej natury.
Spokojny, opanowany, życzliwy, uczciwy. Z poczuciem humoru i doskonałą pamięcią. „Dusza człowiek, choć trudno zdobyć jego zaufanie” - mówią osoby, które go dobrze znają. Kardynał Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski, jutro kończy 80 lat....
Z profesorem Lechem Witkowskim, filozofem, pedagogiem, o tym, co zmieni strajk nauczycieli i czy słusznie byłoby go przerwać na czas matur.
Z lekcji, którą w postaci strajku części nauczycieli zorganizowali nam pan Broniarz oraz „totalna” opozycja, można wyciągnąć kilka ważnych wniosków.
- Dawno nie byłem na tym placu zabaw z synem - mówi pan Artur, który skontaktował się z redakcją. - Jakież było moje zdziwienie, gdy zauważyliśmy huśtawkę związaną łańcuchami. Czyżby była uszkodzona?
Literatura. Miasto sprzeczności jest doskonałe dla snucia intrygi - twierdzi zakopiańczyk z wyboru Mariusz Koperski, autor kryminałów.
Ładnych dziewczyn jest na pęczki. Ja sama nie uważam się za jakąś szczególną piękność - mówi 29-letnia Natalia Janoszek, która podbija serca widzów w Indiach.
Całymi rodzinami, po kilkunastu latach emigracji w Wielkiej Brytanii wracają do kraju. Każdego miesiąca kolejni Polacy decydują się zacząć życie na nowo. Jakie mają perspektywy?
Para kochanków trująca męża. Prostytutka zabita, bo odmówiła seksu. Trzy „modliszki” krojące na kawałki zwłoki prawnika. To nie serial, a historie, które naprawdę wydarzyły się w naszym regionie.
Nauczyciela trudno porównać do górnika czy policjanta. Praca w szkole wiąże się z inną specyfiką, więc środowisko nauczycielskie jest sfeminizowane. Może właśnie ten szczegół spowodował, że rządząca prawica pozwala sobie na lekceważenie tej grupy...
W rozmowach o oświacie kształt stołu nie ma żadnego znaczenia. Mógłby być nawet rombem, najważniejsze jest to, żeby usiedli przy nim mądrzy ludzie. Najlepiej, brrr, eksperci w dziedzinie, z różnych uczelni i środowisk. Tak, oczywistość tego...
Nie istnieje żadne sensowne kryterium doboru kandydatów do europarlamentu, dotyczy to zarówno rządzących, jak i opozycji - mówi prof. Marek Bankowicz, kierownik Katedry Współczesnych Systemów Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
„Zmarnowane trzy tygodnie”, „Jestem wściekła na ZNP”, ale też „Nie było innego wyjścia” - mówili nauczyciele po ogłoszeniu przez ZNP decyzji o zawieszeniu strajku. Trwa on do jutra.
Dariusz Joński, radny łódzkiego Sejmiku Wojewódzkiego, wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie nieuporządkowanego terenu w dawnych zakładach Boruty w Zgierzu.
Andrzej Chomicki przyniósł dwa pokaźne tomy - wydane drukiem w 2018 roku opracowanie Jana Minkiewicza i Włodzimierza Kiryluka „Kotły na Gościńcu Litewskim“ oraz zbiór kopii z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej.
- Nawet lekarze twierdzili, że nie ma czegoś takiego jak piekący ból - mówi pacjent z chorobą Fabry’ego. Około stu osób w Polsce żyje z tym schorzeniem. Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie ci pacjenci nie mają dostępu do...
Prawosławny proboszcz parafii w Maleszach (w pow. bielskim) trenuje karate i biega. Batiuszka Marek Jakimiuk ma już prawie 50 lat i pokonuje dystanse, które wykraczają ponad zwykłą rekreację. W tym roku rusza w trasę liczącą... 240 km!
O przygotowaniach do Mistrzostw Świata do lat 20, które w dniach 23 maja - 11 czerwca będą rozgrywane w Lublinie, rozmawiamy z Pawłem Gilem, lubelskim koordynatorem imprezy.
Rząd wprowadza sensowną, moim zdaniem, i mającą szansę na wprowadzenie, reformę PPK - mówi dr Wojciech Nagel.
Najgorsza była ostatnia noc postu, kiedy już święconka stała przykryta lnianym obrusem i pachniała na cały dom, a rano głodnemu trzeba było jeszcze pójść do cerkwi na mszę. I dopiero po niej wielką nagrodą była wielkanocna uczta - wspomina Nina...
Rozmowa z Wiesławem Winnickim z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Porozrzucane kubeczki jednorazowe, kartony, butelki po alkoholu - tak wyglądał plac przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. To niejedyne miejsce, które aż kłuje w oczy.
Panteon Górnośląski ma być nową instytucją kultury, publiczną, zlokalizowaną w podziemiach użyczonych przez katowicką katedrę. Jego pomysłodawca, abp Wiktor Skworc zapowiada, że to miejsce będzie łączyć, a nie dzielić Ślązaków.
Takie seriale, jak „Stawiam na Tolka Banana”, „Wakacje z duchami” czy „Podróż za jeden uśmiech” zna każdy. Ich twórca, pochodzący z Sosnowca reżyser Stanisław Jędryka, zmarł w Poniedziałek Wielkanocny. Miał 85 lat.
W Tarnowskich Górach trudno znaleźć kogoś, kto nie miałby choć jednego kolejarza w rodzinie. Tutejszy węzeł kolejowy ma 8,5 km długości i codziennie przyjmuje około 271 pociągów. - Dorastałem w domu pełnym kolejarzy. Ojciec pracował w...
IV LO im. Sienkiewicza w Częstochowie rozsławił Muniek Staszczyk. „Sienkiewicz” to jednak przede wszystkim najstarsza szkoła średnia pod Jasną Górą, w której łączy się tradycję z wysokim poziomem nauczania.
W Żorach znają go niemal wszyscy. Poznajcie Dariusza Filaka, człowieka na wózku inwalidzkim. Energii i determinacji można mu pozazdrościć.
Dostaliśmy pocztówkę. Z podziękowaniami od pacjenta, który m.in. dzięki nam miał szansę na przeszczep. Wzbudziła w nas ogromne wzruszenie, trudne do opisania. I m.in. dlatego wiem, że personelowi naszego oddziału zawsze będzie się chciało, że...
Kontynuujemy temat atrakcji miejskich - bo przecież nie samą plażą Kołobrzeg żyje - o które troszczono się w kurorcie już w XIX wieku.
Do koszalińskiego ratusza wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę obiektu handlowo-usługowego. Wniosek złożyła spółka M. Serenity z Torunia.
Przekładane kilka razy uruchomienie długiego objazdu na budowie obwodnicy Szczecinka stało się faktem. Utrudnienia potrwają już do końca inwestycji.
Już chyba nikt nie ma wątpliwości, że pomnik Niemena w Białogardzie stanie tam 29 czerwca. I nie będzie to byle jaka konstrukcja, ale prawdziwy pomnik z brązu. Tworzy go rzeźbiarz z Zielonej Góry Artur Wochniak.
W Kwasowie podpisano trzy umowy o dofinansowanie programów rewitalizacyjnych dla miejscowości: Kwasowo, Rzyszczewo i Smardzewo. Łączna wartość projektów to ponad 12 milionów złotych.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.