Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Żywy karp w sklepie? W Bydgoszczy będą chodzić i kontrolować

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Hanna Walenczykowska

Żywy karp w sklepie? W Bydgoszczy będą chodzić i kontrolować

Hanna Walenczykowska

Ekolodzy apelują o humanitarne i zgodne z zapisami ustawy o ochronie zwierząt odławianie, transportowanie i sprzedawanie żywych karpi.

Coraz więcej sklepów rezygnuje ze sprzedaży żywego karpia. Ryby z wody nie będzie można kupić w marketach sieci Biedronka, Lidl oraz części Auchan. W tych sklepach tych ryby sprzedawane będą np. w formie płatów, filetów lub ryb patroszonych. Zmiany w systemie sprzedaży wymusili ekolodzy, którzy uważają handel żywymi rybami za niehumanitarny.

- Życzylibyśmy sobie, aby udało się doprowadzić doprowadzić do całkowitej likwidacji sprzedaży żywych karpi. Co prawda z roku na rok kolejne duże sieci sklepów rezygnują ze sprzedaży żywych karpi, ale nadal to kropla w morzu – twierdzi Monika Wójcik-Musiał z bydgoskiego Towarzystwa Przyrodniczego „Kawka”. - Każdy, komu leży na sercu dobro zwierząt, może coś zrobić, wystarczy zwracać uwagę na to, co dzieje się w polskich sklepach, jeżeli ktoś zauważy, że zwierzęta przetrzymywane są i transportowane w złych warunkach, okaleczają się wzajemnie, powinien zareagować.

Monika Wójcik-Musiał przypomina, że ryby są zwierzętami kręgowymi i chroni je (a w zasadzie powinna chronić) ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt.
- Ludzie nie widzą cierpienia wielu zwierząt, szczególnie ryb. Może wynika to z tego, że ryby nie posiadają strun głosowych. Nikt nie usłyszy ich pisku czy wycia duszącego się karpia włożonego do w foliowej reklamówki - podkreśla Monika Wójcik-Musiał. Towarzystwo Przyrodnicze „KAWKA” postara się skontrolować jak najwięcej bydgoskich sklepów i targowisk.
Monika Wójcik-Musiał przypomina, że ryby są chronione tak samo jak psy, koty i inne zwierzęta. Każdy, kto zauważy, że karpie są źle traktowane powinien zgłosić to policjantom.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

100,00 200,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.