Żużlowa II liga na szklanym ekranie?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Pabijan
Krzysztof Wypijewski

Żużlowa II liga na szklanym ekranie?

Krzysztof Wypijewski

Mniej Polaków w składzie, „gość” na pozycji juniorskiej, okrojona kasa za podpis pod kontraktem - to najważniejsze ustalenia dot. II ligi.

Cięcie kosztów - to hasło przyświecało spotkaniu prezesów I i II ligi, do którego doszło w Grudziądzu. Kibiców Polonii Bydgoszcz, która za rok ścigać się będzie w najniższej klasie rozgrywkowej, najbardziej interesują ustalenia dotyczące 2. Ligi Żużlowej.

W sezonie 2017 każdy zespół musiał desygnować do meczu minimum trzech polskich seniorów (w tym mógł być junior-gość z wyższej ligi) oraz dwóch rodzimych młodzieżowców. Okazało się, że stawianie na rodaków spotęgowało tylko koszty. Krajowi seniorzy - wobec ich deficytu na rynku - podbijali stawki. Wiedzieli, że prezesi są pod ścianą i zapłacą.

Teraz ma się to zmienić. W 2018 roku w II lidze będą obowiązywały przepisy z ekstra- oraz Nice 1. Ligi Żużlowej, czyli obowiązkowo po dwóch polskich seniorów i juniorów w składzie. Prezesi będą mogli wystawić aż trzech zagranicznych seniorów, którzy powinni być tańsi od Polaków.

Zmieniono też zasady korzystania z tzw. gościa. Junior z wyższej ligi będzie mógł startować spod numerów przeznaczonych dla młodzieżowców (6, 7 lub 14,15). To akurat dobra wiadomość dla bydgoskiej Polonii, której formacja juniorska jest najsłabszym ogniwem zespołu.

Była też propozycja, by wprowadzić do składu rezerwowego (numer 8 lub 16), ale przepadła w głosowaniu. Uznano bowiem, że dodatkowy zawodnik w składzie tylko by potęgował koszty.

Prezesi 2. Ligi Żużlowej mniej zapłacą zawodnikom za podpis pod kontraktem. W sezonie 2017 stała kwota za parafkę wynosiła maksymalnie 25 tysięcy złotych. Teraz będzie to 20 tys. zł.

Nie zmieni się natomiast stawka za zdobyty punkt i bonus. Żużlowcy najniższej klasy rozgrywkowej w Polsce nadal dostawać będą 650 złotych.

Nie można wykluczyć, że przyszłoroczne rozgrywki II ligi zagoszczą na szklanym ekranie. Jak ustaliliśmy, toczą się rozmowy z TVP Sport. Na początku 2018 roku kanał ten zagościć ma na Multipleksie, a to oznacza, że będzie ogólnodostępny. II-ligowe transmisje w TVP Sport miałyby więc największą oglądalność!

Problemem może być jedynie pora „telewizyjnego” meczu II ligi. Godziny 12.45 i 14.45 zarezerwowane są dla Nice 1. Ligi Żużlowej (Eleven, Polsat Sport), z kolei o 16.30 i 19.00 pokazywane są spotkania PGE Ekstraligi (nSport+). Nie można wykluczyć, że TVP Sport zdecyduje się na soboty. W sezonie 2017 wiele meczów II ligi rozgrywano tego dnia.

Krzysztof Wypijewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.