Zobaczcie, kto w Bydgoszczy i powiecie walczy o tytuł "Nauczyciela na medal"

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski/Archiwum
Małgorzata Pieczyńska

Zobaczcie, kto w Bydgoszczy i powiecie walczy o tytuł "Nauczyciela na medal"

Małgorzata Pieczyńska

Są kreatywni, mają pasję oraz świetny kontakt z uczniami i rodzicami. Właśnie tacy pedagodzy startują w naszym plebiscycie „Nauczyciel na medal”. Tegoroczna edycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. O ten zaszczytny tytuł walczy aż 1459 nauczycieli w całym województwie, w tym 165 z Bydgoszczy i 57 powiatu bydgoskiego. W papierowym wtorkowym wydaniu (20 listopada) w "Expressie Bydgoskim" specjalny dodatek poświęcony nauczycielom startującym w naszej akcji. Na czterech stronach zamieszczamy pełne informacje o plebiscycie i prezentujemy kandydatów.

Lista nominowanych i informacje na temat głosowania są również na naszej stronie internetowej (kliknij, żeby przejść)!
Wzorem ubiegłego roku plebiscyt organizujemy wspólnie z „Gazeta Pomorską” i toruńskimi „Nowościami” pod patronatem Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. - Z szacunkiem i podziwem obserwuję, z jakim oddaniem kujawsko-pomorscy nauczyciele angażują się w pracę z młodzieżą - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Cieszy również, że stale rozwijają się zawodowo, podnoszą własne kwalifikacje i poświęcają swój czas uczniom bez względu na to, w jakich warunkach przychodzi im pracować. Objęcie patronatem tego plebiscytu jest dla mnie wielkim zaszczytem. To kontynuacja Święta Edukacji Narodowej, podczas którego dziękujemy nauczycielom za ich trud i pracę.

Nominacje w internecie

Tegoroczna edycja bije rekordy popularności. Spora w tym zasługa rodziców, uczniów oraz naszych Czytelników. Udowodnili bowiem, że siła mediów społecznościowych potrafi być potężna. - To właśnie za ich pośrednictwem na Facebooku wskazywaliście nam Państwo swoich kandydatów i nominowaliście ich w komentarzach - mówi Artur Szczepański, redaktor naczelny „Expressu Bydgoskiego”. - Za tę wielką aktywność wszystkim dziękujemy.
W tym roku nominowani pedagodzy rywalizują w kategoriach: „Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej”, „Nauczyciel klas IV-VIII i gimnazjum” oraz „Nauczyciel szkoły ponadpodstawowej”.

Wygraną żyła cała szkoła

Głosowanie w etapie powiatowym trwa do 5 grudnia. Zwycięzcy zostaną wybrani osobno w Bydgoszczy oraz powiecie bydgoskim (także w Toruniu i pozostałych powiatach województwa) i awansują do wielkiego finału wojewódzkiego, zachowując wcześniej zdobyte głosy. Tu głosowanie rozpocznie się 7 grudnia, a zakończy 14 grudnia . W tym roku mamy też dwie nowe kategorie: „Szkoła Roku” i „Nauczyciel Akademicki Roku”. W tej ostatniej głosowanie przebiega jednoetapowo w kategorii wojewódzkiej i potrwa do 14 grudnia. Wielka gala odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, gdzie z rąk marszałka Całbeckiego laureaci odbiorą medale, statuetki i nagrody.

Jak wielkie emocje towarzyszą nominowanym? O tym najlepiej wie Krystyna Michalska, nauczycielka matematyki i zarazem wicedyrektor SP nr 64 w Bydgoszczy. Przed rokiem wygrała nie tylko w Bydgoszczy, ale i w finale wojewódzkim, zdobywając rekordową liczbę 4302 głosów. Był to najlepszy wynik spośród wszystkich nauczycieli startujących wtedy w tym plebiscycie.
Jak to się robi? - Nawet teraz, gdy to wspominam, towarzyszy mi dreszczyk emocji - przyznaje pani Krystyna. - Ta wygrana to spora zasługa Rady Rodziców, która zachęcała do udziału w głosowaniu na mnie i zaangażowała w to całą szkolną społeczność. Dzieciaki i rodzice żyli tym plebiscytem. Zorganizowali mi wspaniałą kampanię na Facebooku. Uczniowie roznosili też ulotki po szkole, rozwiesili na drzwiach każdej z sal plakaty z informacjami o moim starcie w tej akcji. Towarzyszył temu ogromny entuzjazm, bo mój sukces równał się sukces szkoły. Czuło się wspólnotę. I to było piękne. Czegoś tak fantastycznego nigdy w życiu nie doświadczyłam.

Dzięki wygranej w tym plebiscycie na panią Krystynę spłynął deszcz gratulacji. - W nagrodę spędziłam też podczas ferii zimowych tydzień w Ustce w Hotelu Jantar - mówi nauczycielka. - Wybrałam się tam z córką i wnuczkiem. Było wspaniale. Medal i statuetkę mam do dziś w szkole, a Oscara, którego dostałam od dzieci po zwycięstwie, postawiłam w domu na kominku. Przypomina mi cudowne chwile. Polecam nauczycielom start w tym plebiscycie. Już sama nominacja w nim jest zaszczytem.

Na studia w WSG

Na laureatów tegorocznego plebiscytu czekają cenne nagrody. Jedną z nich jest voucher na wybrane studia podyplomowe, które ufundował partner naszej akcji - Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. - Nauczyciel to profesja bliska sercu naszej uczelni - mówi Anna Świtała- Wierzbicka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego i Szkoleń WSG. - Zauważamy blaski i cienie tego zawodu, bo sami działamy w oparciu o wykładowców i osoby z branży edukacyjnej. Bony, które przekażemy nauczycielom, w całości pokrywają tok kształcenia na poziomie edukacyjnym. Podobne działanie, na może nieco skromniejszą skalę, realizujemy na zakończenie roku szkolnego. Wówczas bony o mniejszej wartości przekazujemy dyrekcji szkół współpracujących z WSG do nagrodzenia swoich najlepszych pracowników, a także uczniów.

Pojadą w nagrodę do SPA

To niejedyne nagrody, jakie mamy dla laureatów. Wśród nich są np. wyjazdy do Hotelu SPA Jantar w Ustce, zaproszenia na konferencję edukacyjną, połączoną z rozdaniem nagród podczas gali. Uhonorujemy też „Szkoły Roku”. Trafią do nich, m.in., vouchery na zakupy w markecie Leroy Merlin, czy ekspresy do kawy marki Lafaye.

Więcej informacji na www.expressbydgoski/nauczyciel. Tam też znajduje się pełna lista nominowanych i instrukcja głosowania. W dodatku w wydaniu papierowym prezentujemy nauczycieli, którzy dostarczyli nam zdjęcia.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.