Zniżka dla ojca Rydzyka

Czytaj dalej
Fot. SłAwomir Kowalski / Grzegorz Olkowski
Małgorzata Oberlan

Zniżka dla ojca Rydzyka

Małgorzata Oberlan

Wojewoda przekazał redemptorystom wartą 381.000 zł działkę za 15 procent wartości. Prezydent Torunia prosił o 99 proc. ulgi!

To już kolejny grunt Skarbu Państwa w Porcie Drzewnym w Toruniu przekazany ojcom redemptorystom z bonifikatą w wieczyste użytkowanie. Decyzję podjął wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, na wniosek prezydenta Torunia. Działka położona jest w pobliżu dzieł dyrektora Radia Maryja ojca Tadeusza Rydzyka: amfiteatru i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Jej powierzchnia to 0,3929 hektara, a wartość - według operatu - 381.100 zł plus VAT. Decyzją wojewody zakonnicy otrzymali grunt z 85-procentową bonifikatą. To oznacza, że zapłacą za nią 10.500 zł z VAT-em. Potem będą wnosić opłaty roczne w wysokości 210,88 zł.

Działkę w porcie drzewnym wojewoda przekazał zakonowi redemptorystów z 85-procentową ulgą. Ma tutaj powstać muzeum
SłAwomir Kowalski / Polska Press Działkę w porcie drzewnym wojewoda przekazał zakonowi redemptorystów z 85-procentową ulgą. Ma tutaj powstać muzeum

- Decydując o bonifikacie wojewoda miał na uwadze, że na tym terenie powstanie muzeum z częścią audytoryjną o niekomercyjnym charakterze - mówi Adrian Mól, rzecznik wojewody.

Mogło być więcej...
Czy łaskawość wojewody jest szczególna? Niekoniecznie. Okazuje się, że prezydent Michał Zaleski wnioskował o jeszcze większą - w formie aż 99-procentowej bonifikaty.

Identycznie zresztą było w maju br., gdy w wieczyste użytkowanie oddawano redemptorystom pierwszy państwowy grunt w Porcie Drzewnym. W ręce zakonników warta 1.853.610 zł działka trafiła za 111.000 zł. Wojewoda udzielił wówczas 60-procentowej bonifikaty, choć prezydent Torunia chciał, by zapłacono 1 proc. od 25 proc. ceny działki, czyli około 4,6 zł.

Jakie muzeum chce wznieść o. Rydzyk? Adam Popielewski, architekt miasta, słyszał dotąd tylko o luźnym pomyśle. Konkretnego projektu dotąd nie widział.

ZOBACZ TEŻ

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.