Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Krzysztof Błażejewski

Znacie bajkę o Orle, Wiernym Psie i konstytucji? Nie? No to przeczytajcie

Od karykatur Wielkiego Orła aż roiło się w pomorskiej prasie Fot. rys. Dziennik Bydgoski Od karykatur Wielkiego Orła aż roiło się w pomorskiej prasie
Krzysztof Błażejewski

Zapomniana dziś forma bajki swój renesans przeżywała w Polsce w XIX stuleciu, w czasach zaborów. Za pomocą postaci zwierząt opisywano ówczesną rzeczywistość, unikając w ten sposób ocenzurowania. Historia jest nie tylko nauczycielką życia. Ma również tę właściwość, że często się powtarza, lubi zatoczyć koło i wrócić w to samo miejsce. Dlatego dziś chciałbym opowiedzieć pewną bajkę z przeszłości. Wszelkie odniesienia i skojarzenia z aktualną sytuacją w naszym kraju są jak najbardziej oczekiwane i mile widziane.

Był sobie Wielki Orzeł. Jego wkład w wybawienie zwierząt z obcej niewoli sprawił, że uznano go za zbawcę. Jednak po wojnie 1920 roku jego osoba podzieliła zwierzęta. Jedne uważały go za herosa, inne - za nieudacznika. Orzeł, pomimo tego, uznał swoje zadanie za skończone i udał się na odludzie na emeryturę.

W atmosferze sporów i różnych zdań wybrana Reprezentacja Zwierząt uchwaliła nową konstytucję, wprowadzającą pełnię demokracji i wybrała Sejm. Jednak interesy różnych gatunków zwierząt były bardzo odmienne. Nieustanne kłótnie i spory po sześciu latach bardzo zdenerwowały Orła. Zebrał swoich wiernych wiarusów sprzed lat, pofrunął na ich czele na stolicę i zdobył ją po krwawej walce, zyskując wielu zwolenników. A wtedy sam zasiadł na tronie i pozornie przestrzegając konstytucji, sparaliżował pracę Sejmu. Ponadto, 2 sierpnia 1926 roku, uzyskał zgodę na wydawanie własnych rozporządzeń z mocą ustawy.

Dać grosza i przywileje

Z chwilą powrotu Orła do władzy, część zwierząt próbowała się zorganizować, by wspólnymi siłami, ale w ramach konstytucji i demokratycznego porządku, zwalczyć dyktaturę Orła. Zebrania odbywały się na tych łąkach, na których było najwięcej przeciwników wład-cy, na Kujawsko-Pomorskiej, Wielkopolskiej i Śląskiej.

„Pogrążamy się w bagnie demagogji i nieuczciwej walki politycznej” - napisano w sprawozdaniu z pierwszego zebrania w „Dzienniku Bydgoskim”. Niewiele więcej słów zachowało się w gazecie z uwagi na wprowadzoną właśnie cenzurę prasową.

Kto zobaczył w zmianach szansę na własną karierę, stawał u boku Orła. Takich zwierząt, nawet tych z dotychczasowego świecznika, przybywało. Ale byli też inni, którzy postanowili bez względu na wszystko stanąć na straży konstytucji i jej bronić. Tych świta władcy sekowała.

Orzeł spoglądał dumnie z wysoka na to, co się działo. Wiedział, że zwierzęta lubią zdecydowanych władców, że wielu z nich go poprze. Wiedział też, że musi pozbyć się przeciwników, zarzucając im wszystko, co tylko da się złego o nich dowiedzieć. Zdawał sobie sprawę, że większość zwierząt nie lubi chaosu i jeśli tylko sypnie groszem i przywilejami, pójdą za nim.

Bo Orzeł wciąż nie miał dość. By zyskać jeszcze więcej władzy, zażyczył sobie od swoich najwierniejszych druhów zmiany konstytucji.

Zmienić! Skrócić! Przerobić!

- Panie - raportował Orłowi Wierny Pies - to trudna sprawa. Co z Trybunałem Konstytucyjnym? On się nie zgodzi...

- Sparaliżować! Zabronić mu sprawdzania zgodności rozporządzeń z konstytucją!

- A co zrobić z Sądem Najwyższym? On na pewno będzie się sprzeciwiał - Wierny Pies miał mnóstwo wątpliwości.

- Zmienić sąd - krótko rzucił władca.

- Ale jakże, Panie? Niezawisłość sądy mają zagwarantowaną w konstytucji.

- To usunąć prezesa i część opornych sędziów i posadzić tam naszych ludzi.

- Będzie krzyk w świecie całym, o Panie, bo prezes ma konstytucyjnie zagwarantowaną kadencyjność.

- To ją skrócić i ogłosić, że ustawa jest ważniejsza od konstytucji! - to rozkazawszy Orzeł pomachał skrzydłami.

- Panie, a co będzie, jeśli przegramy wybory? Kiedyś będziemy musieli je ogłosić…

- Załatw nam Głównego Komisarza Wyborczego. To wystarczy, żeby nie przegrać wyborów.

Nie chcieli zamieszek

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krzysztof Błażejewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.