Zielona Góra. Przeczytaj i uratuj komuś życie, czyli akcja Ulotkomania Stowarzyszenia Rafała Jaszczyńskiego

Czytaj dalej
Fot. Jacek Katos
Leszek Kalinowski

Zielona Góra. Przeczytaj i uratuj komuś życie, czyli akcja Ulotkomania Stowarzyszenia Rafała Jaszczyńskiego

Leszek Kalinowski

Ulotki, dotyczące pierwszej pomocy, będą rozdawane na zakończenie roku szkolnego w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Byśmy wszyscy wiedzieli, jak pomóc komuś, kto nagle zasłabnie, straci przytomność... Akcję organizuje Stowarzyszenie Rafała Jaszczyńskiego.

To już czwarta edycja akcji pod hasłem Ulotkomania, którą co roku organizuje Stowarzyszenie Rafała Jaszczyńskiego. Poprzednie edycje poświęcone były transplantacji, honorowemu krwiodawstwu. W czasie wakacji zdarza się więcej wypadków, potrzeba też więcej krwi, stąd apele i różne akcje. W tym roku Ulotkomania będzie poświęcona pierwszej pomocy.

Ulotki o pierwszej pomocy będą rozdawać wychowawcy

Ostatnio znów dużo się mówi o udzielaniu pierwszej pomocy. A to z powodu wydarzenia na boisku, do jakiego doszło podczas meczu mistrzostw Europy pomiędzy Danią i Finlandią Christian Eriksen doznał zawału serca. Z pomocą pośpieszył mu jego przyjaciel z boiska Simon Kjaer. Najpierw upewnił się, że jego reprezentacyjny kolega nie połknie swojego języka, co mogłoby się zdarzyć w tej sytuacji, a następnie ułożył go w bezpiecznej pozycji do czasu przybycia medyków.
- Sam znalazłem się kiedyś w sytuacji, w której ratowałem komuś życie. Wiem, jak ważne są wtedy zasady udzielania pierwszej pomocy - mówi prezes Stowarzyszenia Rafała Jaszczyńskiego Rafał Jaszczyński. - Dlatego teraz przed wakacjami chcemy je wszystkim przypomnieć. Stąd nasza akcja Ulotkomania. Odpowiednie ulotki z rysunkami trafiły już do przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Liczymy, że dzieci pokażą je także swoim rodzicom czy dziadkom. I ponad 50 tysięcy osób dowie się, jak się powinno zachować w sytuacji, gdy ktoś będzie potrzebował naszej pomocy.

Udzielanie pierwszej pomocy to nasz obowiązek

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, jeśli jest się świadkiem sytuacji, w której czyjeś zdrowie lub życie ulega zagrożeniu, udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem i choćby dlatego należy mieć podstawowe informacje w tym zakresie.
Podstawowa zasada pomocy przedmedycznej to "nie szkodzić". Ratownik powinien chronić siebie, poszkodowanego i znajdujące się w pobliżu osoby.

Dlatego pierwszą czynnością podczas udzielania pomocy jest zawsze ocena sytuacji i wyeliminowanie zagrożeń, w szczególności zabezpieczenie miejsca, w którym udzielona zostanie pomoc.
Trzeba też pamiętać o tym, by nie poruszać ofiary bez potrzeby.
Oceniwszy stan poszkodowanego, należy niezwłocznie wezwać pomoc.
Jedna z ważniejszych czynności udzielania pierwszej pomocy to resuscytacja krążeniowo-oddechowa
Ofiarę układa się na wznak na twardym podłożu. Wykonuje się masaż serca, polegający na uciskaniu klatki piersiowej w 2/3 długości mostka na głębokość 5-6 cm (4-5 w przypadku dzieci) z częstotliwością 100-120 razy na minutę. Po 30 uciskach należy wykonać 2 oddechy ratownicze (wtłoczyć powietrze do płuc poszkodowanego metodą usta-usta lub usta-nos) i powrócić do masażu serca.

Uwaga - masaż serca u osób dorosłych wykonuje się z użyciem dwóch rąk, u dzieci - jednej ręki, a u niemowląt - dwóch pa
Wart bliżej poznać i przećwiczyć wszystkie zasady udzielania pierwszej pomocy, by gdy zajdzie taka potrzeba, nie mieć żadnych wątpliwości, jak należy się zachować.
ZOBACZ TEŻ

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.