Zauważysz bałagan, rozrzucone śmieci - zadzwoń, napisz! Czekamy na Państwa sygnały

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Hanna Walenczykowska

Zauważysz bałagan, rozrzucone śmieci - zadzwoń, napisz! Czekamy na Państwa sygnały

Hanna Walenczykowska

Wiosna! A wraz z nią zaczęło się poziomowe sprzątanie: ulic z piasku, placów zabaw i miejskich skwerów ze śmieci oraz ubiegłorocznych liści.

Tegoroczna zima była dla łaskawa. Jeszcze dzisiaj trudno mówić o tym, ile miasto zaoszczędziło na tym, że nie trzeba było odśnieżać ulic, wywozić śnieg i walczyć ze śliskimi chodnikami. Drogowcy zimę podliczą za kilka tygodni, dlatego dysponujemy danymi dotyczącymi jedynie pierwszych zimowych miesięcy.

- W okresie od 1 listopada do końca roku pochłonęła ponad milion złotych - twierdzi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Za pracę pługo-solarek zapłaciliśmy 916 002,45 złotych. Za odśnieżanie ręczne: chodników, schodów, przystanków komunikacji miejskiej oraz ścieżek rowerowych wraz z posypaniem ich piaskiem: 219 402,96 złotych.

Pozimowe zamiatanie

Choć na ulice wysypano niewiele piasku, służby przestępują do uprzątnięcia go.
- Sprzątanie ulic i ścieżek rozpoczynamy 18 marca – informuje Marta Stachowiak, rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Natomiast, kilka dni temu, 1 marca rozpoczęły się przeglądy miejskich placów zabaw. Obejmują m. in. wymianę piasku w piaskownicach, naprawę urządzeń zabawowych, konserwację nawierzchni i sprzątanie terenu.
Przeprowadzono już przegląd placu zabaw, który znajduje się na bulwarach nad Brdą oraz placu w Parku Kazimierza Wielkiego.
Kontrole i niezbędne naprawy zostaną przeprowadzone na 68 miejskich placach zabaw (za wyjątkiem placów przyszkolnych, za stan których odpowiadają placówki szkolne i tych położonych na terenach nienależących do miasta m.in. gruntach spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot). Koszt tych prac wyniesie ponad 600 tys. zł. 
- Na całoroczne utrzymanie czystości przeznaczamy w tym roku 5,7 milionów złotych – kwota ta pokryje oczyszczanie ulic, przystanków i opróżnianie koszy na śmieci. Z kolei na oczyszczanie zieleni zaplanowano 2 miliony zł.

Prace wykonują pracownicy spółdzielni socjalnej „Bydgoszczanka”, którzy przez cały rok odpowiadają za systematyczne kontrolowanie placów. Począwszy od marca przez cały okres wiosenno-letni kontrole na placach zabaw i wybiegach dla czworonogów prowadzone są raz w tygodniu.

Remonty chodników

W ramach wiosennego porządkowania miasto zleciło wykonanie remontów chodników.
- Na pierwszy etap prac zabezpieczono 1,1 mln zł. Pierwsze prace rozpoczną się już w marcu. Ekipy drogowców na początku pojawią się na osiedlach Wilczak, Bielawy, Szwederowo i w Nowym Fordonie – wylicza Marta Stachowiak.

Jak dowiedzieliśmy się nowe płytki i kostki zostaną ułożone m.in.  na  ulicach: Markwarta (od strony parku), Kruszwickiej (odcinki poza zrealizowanym zakresem ronda), Zamoyskiego (od 20 Stycznia do Paderewskiego), Pomorskiej (od Cieszkowskiego), 20 Stycznia (od Mickiewicza do Zamoyskiego). Ponadto duży zakres realizowany będzie na Okolu i Wilczaku. Na liście miejsc wymagających odcinkowo ułożenia nowych kostek lub płytek znajdują się ulice: Lubelska, Jasna, Graniczna, Nakielska (na wysokości Wrzesińskiej), Ułańska, Kraszewskiego.

Na bydgoskich ulicach zakwitły już pierwsze kwiaty; bratki na skwerze przy pomniku króla Kazimierza Wielkiego. Na terenie Bydgoszczy zakwitną tulipany, krokusy, narcyzy, puszkinie, śnieżniki, cebulice, czosnki i szafirki. Nowe, kolorowe dywany zagoszczą na trawnikach zlokalizowanych między innymi przy ulicach, skwerach i parkach takich jak: Plac Wolności, Park Jana Kochanowskiego, rondo Wielkopolskie, aleja Powstańców Wielkopolskich... 

Zrób zdjęcia, zadzwoń, napisz!

Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.