Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Grażyna Ostropolska

Zakorkowane urzędy, sfrustrowani Ukraińcy i pracodawcy

W Kujawsko-Pomorskiem obsługa obcokrajowców przebiega sprawniej, niż gdzie indziej, ale rozpowszechnienie tej informacji może spowodować niekontrolowany Fot. Dariusz Bloch W Kujawsko-Pomorskiem obsługa obcokrajowców przebiega sprawniej, niż gdzie indziej, ale rozpowszechnienie tej informacji może spowodować niekontrolowany napływ petentów z innych województw
Grażyna Ostropolska

Polskę zalewa fala migrantów zarobkowych zza wschodniej granicy, a zalegalizowanie pobytu i zatrudnienia obcokrajowca w ustawowym terminie graniczy z cudem. Powód? W wydziałach ds. cudzoziemców brakuje kadr. Zdarza się, że jeden urzędnik obsługuje kilkuset petentów jednocześnie. Tworzą się zatory i gigantyczne kolejki.

Skandal! Trzeba to usprawnić, bo wszyscy na tym tracą - alarmują pracodawcy. - Polska gospodarka, bo brakuje rąk do pracy, zwłaszcza tej fizycznej: w budownictwie, przetwórstwie i transporcie. Rodzime firmy, bo nie mogą się wywiązać z kontraktów. I chętni do pracy cudzoziemcy, którzy zniechęceni administracyjną blokadą zaczną omijać nasz kraj szerokim łukiem - wyliczają przedsiębiorcy.

Trzy lata temu już w nocy ustawiały się przed urzędami wojewódzkimi gigantyczne kolejki obcokrajowców. Nie brakowało cwaniaków, którzy za miejsce w kolejce brali od imigrantów nawet 300 zł odstępnego. To miało się zmienić po wprowadzeniu rejestracji cudzoziemców przez Internet. I faktycznie, kolejek przed budynkami UW już nie ma, za to wewnątrz urzędów, na korytarzach, aż się roi od sfrustrowanych petentów ze wschodnim akcentem.

Większość to Ukraińcy, czekający na kartę pobytu bądź zezwolenie na pracę. Przybysze zza Buga, którzy okupują korytarze w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, nie kryją goryczy...

- Wielokrotnie próbowaliśmy zarejestrować się elektronicznie, ale system nas odrzucał, bo był przeciążony. Przyjechaliśmy więc do urzędu osobiście i usłyszeliśmy, że bez rejestracji w komputerze nas nie przyjmą. Mieszkamy 130 km stąd, więc to nieludzkie. A przecież chodzi tylko o uzupełnienie dokumentów dotyczących zaproszeń dla mojej rodziny, żony i pięcioletniej córki - obywatelek Ukrainy - żali się pan Krzysztof, Polak. Już czwarty raz przyjeżdża w sprawie karty pobytu.

Ciągle coś jest nie tak

- A to coś trzeba uzupełnić, a to ma być oryginał, a nie ksero... Na kolejną wizytę w urzędzie trzeba się ponownie rejestrować, a nowy termin to znów kwestia kilku tygodni, więc na decyzję legalizującą mój pobyt w Polsce czekam prawie pół roku. Boję się, że stracę pracę - mówi Andriej z Ukrainy, zatrudniony w grudziądzkiej firmie.

W dalszej części artykułu przeczytasz:

 • Jakie problemy są z wydawaniem pozwoleń na pracę dla obcokrajowców
 • Gdzie czeka się najdłużej
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grażyna Ostropolska

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.