Zadbaj o funkcjonalną kuchnię

Czytaj dalej
Fot. Bro-Studio S.C. Kuchnie & Wnętrza
Donata Żmiejko

Zadbaj o funkcjonalną kuchnię

Donata Żmiejko

Idealna kuchnia to taka, która podoba się nam samym, w której lubimy przebywać, z której korzystanie nie przysparza nam problemów i którą chcemy chwalić się przed wszystkimi. Przy projektowaniu kuchni bardzo ważne są meble.

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, dlatego tak ważne jest, aby została zaprojektowana ergonomicznie i komfortowo. Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna, odległości pomiędzy urządzeniami w tak zwanym trójkącie kuchennym nie powinny przekraczać: od lodówki do zlewozmywaka 120-210 cm, od zlewozmywaka do kuchenki 120 - 210 cm, natomiast od lodówki do kuchenki 120-270 cm.

W przypadku mebli kuchennych, trendy zmieniają się, ale projektanci dostosowują je do indywidualnych potrzeb klientów.

- Na pewno w dalszym ciągu będą modne kuchnie o prostych formach, często bez uchwytów, ewentualnie z uchwytami zintegrowanymi z frontem z dodatkami materiałów naturalnych (drewno, fornir) - mówi Paweł Ostrowski z białostockiej firmy Bro-Studio S.C. Kuchnie & Wnętrza. - Na blatach będzie drewno lub materiały „kamieniopochodne” lub kamienne, często o minimalnej grubości. W kolorach w dalszym ciągu będzie dominować biel, szarość, czerń w różnych wykończeniach (mat, półmat czy połysk). Coraz częściej preferowane przez inwestorów są akcenty kolorystyczne takie, jak „curry”, „musztardowy”, „marynarski granat” czy „jade”.

Dorota Skóra, projektantka ze Studia Mebli Kuchennych ZIMAX w Białymstoku zauważa, że producenci materiałów drewnopodobnych, tj. laminatów postarali się pod koniec roku 2015 o nowe, bardziej przypominające naturalne drewno struktury. Popularnością cieszą się materiały o wykończeniu 3D, głęboko tłoczone potęgujące usłojenie drewna nie tylko w ich rysunku na płaskiej powierzchni. Wciąż modne są fronty w połyskach, gdyż optycznie powiększają przestrzeń i przy okazji łatwo się czyszczą. Projektantka dodaje, aby nie bać się ich, bo naprawdę wyglądają zjawiskowo przy odpowiednim ich połączeniu np. z innymi materiałami. Coraz większą popularnością cieszą się również kuchnie w stylu skandynawskim (fronty klasyczne „ramiakowe” lakierowane na maty, bądź półmaty).

Na pytanie, czy klienci stawiają na klasyczne rozwiązania, czy interesują się nowościami i innowacjami, projektanci odpowiadają:

- Styl kuchni uzależniony jest od czynników, które mają na nią wpływ: styl wykończenia wnętrz w pozostałej części mieszkania czy domu, przestrzeń w pomieszczeniu, gdzie mają się pojawić meble oraz osobowość użytkowników - wyjaśnia Dorota Skóra. - Niektórzy bowiem czują się „na miejscu” w minimalistycznych, nowoczesnych kuchniach o zimnej kolorystyce, a inni nie wyobrażają sobie gotowania bez klasycznych „ramiaków”, wokół z uchwytami w stylu retro. Oba style mogą pomieścić w sobie nowinki techniczne, jakie proponują nam producenci systemów ukrytych za frontami szafek. Dobór kolorystyczny, jak i detale wykończeń są odmienne, ale funkcjonalność mebli może być tak samo wygodna. Klienci coraz częściej wybierają szuflady zamiast szafek z półkami oraz myśląc o wygodzie inwestują w systemy szafek narożnych, które całą zawartość szafki potrafią wyciągnąć na zewnątrz. Otwierane na boki szafki górne zastępują natomiast te ze wszelkiego rodzaju podnośnikami. Jest spory wybór na rynku, zarówno firm, jak i możliwości unoszenia jednego, bądź kilku frontów w różnych konfiguracjach.

Jak mówi Paweł Ostrowski, nowości są zawsze mile widziane wśród klientów. Najczęściej interesują ich różne sposoby zagospodarowania przestrzeni w szafkach i w tej materii nowości jest zwykle najwięcej. Często wybierane przez klientów są systemy, które ułatwiają korzystanie z szafek narożnych, czy bardzo ciche i wytrzymałe prowadnice szuflad. Zwykle do każdego zestawu mebli klienci wybierają różnego rodzaju systemy organizacji przestrzeni w szufladach, ułatwiające przechowywanie sztućców czy też garnków. Hitem są systemy organizacji szafki zlewozmywakowej z szeroko rozumianą segregacją odpadów. Coraz częściej klienci pytają o systemy wspomagające otwieranie szafek czy szuflad.

Jak mówią eksperci, każdy klient ma swoje wyobrażenie o meblach. Jak już zdecyduje się zrobić kuchnię na wymiar, to będzie mu służyła długo i chce, aby była „pod niego”.

- Z doświadczenia wiem, że nawet najdziwniejsze projekty, da się zrealizować, więc nie bójmy się używać wyobraźni - mówi Dorota Skóra. - Proces projektowania jest początkowym etapem, gdzie możemy popuścić wodze fantazji i postarać się z projektantem o niekonwencjonalne rozwiązania. Czasem zdarza mi się modyfikować elementy wymyślone wspólnie tak, żeby technicznie były wykonalne, ale jestem zdania, że w dzisiejszych czasach wszystko da się zrobić.

Paweł Ostrowski dodaje, że czasami się zdarzają na przykład realizacje z rzeźbieniami, artystycznym malowaniem czy też wyszukaną grafiką.

Czy wiele osób wybiera najtańsze meble?

Coraz częściej cena nie jest czynnikiem uniemożliwiającym dobre wyposażenie mebli. Klienci są coraz bardziej wyedukowani i zdają sobie sprawę, że dobre meble nie mogą być najtańsze. Niektórzy na meble kuchenne przeznaczają poważne kwoty.

- Nie ma górnej granicy, jeżeli chodzi o meble na wymiar - mówi Dorota Skóra. - Koszt wykonania zabudowy tego samego pomieszczenia zdarzało mi się wyceniać na kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest wiele czynników, które mają wpływ na końcową cenę mebli: materiał na fronty, użyte systemy w szafkach, rodzaj okuć, wybór uchwytów. Największy wpływ ma ilość szafek i materiał do ich wykonania, ponieważ im więcej szafek, tym więcej można w nich ukryć rozwiązań i systemów. Cenę może podnieść również rodzaj blatu, jaki sobie wybierzemy.

- Ceny najdroższych realizacji sięgały 90-100 tys. zł za zestaw mebli - mówi Paweł Ostrowski. - Gro tej sumy stanowiło wyposażenie szafek kuchennych oraz rozmiary samej kuchni.

Autor: Donata Żmiejko

Donata Żmiejko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.