Za spalanie w piecach odpadów, w tym podkładów kolejowych, paneli podłogowych, mebli grozi kara

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanna Walenczykowska

Za spalanie w piecach odpadów, w tym podkładów kolejowych, paneli podłogowych, mebli grozi kara

Hanna Walenczykowska

Niebezpieczne dla ludzi, zwierząt, roślin i gleby podkłady kolejowa zostaną poddane utylizacji - zapewnia wójt gminy Nowa Wieś Wielka.

W ubiegłym tygodniu, w trakcie redakcyjnego dyżury skontaktował się z nami mieszkaniec gminy Nowa Wieś Wilka.

Podkłady do utylizacji

- W pobliżu stacji paliw były tory kolejowe – informuje Czytelnik. - Właśnie są rozbierane.

Zdaniem naszego rozmówcy drewniane podkłady były na bieżąco sprzedawane i, od ręki, przewożone do odbiorców.
- Podkłady powinny zostać zutylizowane, nie wolno nimi palić bo są szkodliwe dla ludzi i zwierząt – mówi mieszkaniec gminy Nowa Wieś Wielka.

Czytelnik twierdził, że niektórzy odbiorcy już zaczęli spalać je w piecach. Dlatego poinformowaliśmy o potencjalnym zagrożeniu władze gminy Nowa Wieś Wielka.

- To niemożliwe - powiedział wyraźnie zaskoczony Wojciech Oskwarek, wójt gminy. - Obie firmy są rzetelne. Nie sądzę, by zrobiły coś złego. Ale, zaraz się tym zajmę!

I rzeczywiście, po kilkunastu minutach Wojciech Oskwarek wyjaśnia: - Podkłady zostały przewiezione na teren prywatny, tam są składowane. Wszystkie, jak mnie zapewniono, zostaną poddane utylizacji. Nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców gminy.
Interwencja wójta okazała się bardzo skuteczna. Na szczęście, bo jak twierdzi nasz informator wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwości spalania nasączonych różnymi preparatami chemicznymi podkładów. Ci nieuświadomieni mogą być rozczarowani tym, że nie zdobędą taniego „paliwa”.

Ale, tanie (są nawet za przysłowiową złotówkę) podkłady kolejowe można kupić w internecie. Wprawdzie nie powinny być spalane, ale kto to sprawdzi?

Kara za panele

Okazuje się jednak, że sprawdzi. Są samorządy, które wykorzystują drony, po to by przeciwdziałać skażeniu środowiska. Dzięki dronom sprawdzają co wydobywa się z kominów.

W Bydgoszczy, chociaż dronów się jeszcze w tym celu nie wykorzystuje, pierwsza osoba już została ukarana. Otóż w sobotę (6 września), o czym poinformowali miejscy strażnicy, około godz. 20 wpłynęło zgłoszenie dotyczące dymu o nieprzyjemnym zapachu, wydobywającego się z komina budynku przy ul. Topazowej. Strażnicy przeprowadzili kontrolę i stwierdzili, że w piecu spalane są niedozwolone odpady (panele podłogowe).

Rakotwórcze opary

Trzeba dodać, że podkłady kolejowe są impregnowane...

- Olejem kreozotowym zawierającym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, są odpadem niebezpiecznym z powodu zawartości silnie toksycznych i rakotwórczych substancji chemicznych, takich, jak: antracen, fluoren, fenantren, benzo(a)antracen oraz benzo(a)piren. Substancje te są bardzo szkodliwe, zarówno dla środowiska naturalnego jak i zdrowia ludzi – czytamy na stronie Zakładów Gospodarowania Infrastrukturą Kolejową. - Przechowywanie, wykorzystywanie w ogródkach czy palenie wycofanych z eksploatacji drewnianych podkładów kolejowych jest poważnym zagrożeniem życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Skaża glebę, powietrze, przyczynia się do powstawania smogu a także uwalnia do atmosfery trujące i rakotwórcze związki chemiczne.

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.