Za kilka dni tryśnie woda w miejskich fontannach. Nie wszystkie zadziałają od razu

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Dorota Witt

Za kilka dni tryśnie woda w miejskich fontannach. Nie wszystkie zadziałają od razu

Dorota Witt

Trwają przeglądy techniczne fontann. Mają być atrakcją dla tych, którzy wybiorą się na majówkowy spacer. Wiemy, które mogą nie zostać uruchomione na czas.

Trwają przeglądy miejskich fontann. Sprawdzamy, czy wszystko zadziała bez zarzutu.

Miejskie fontanny mają zostać uruchomione, podobnie jak w poprzednich latach, od 1 maja. - W kwietniu trwają przeglądy techniczne wszystkich fontann, tak aby sprawnie funkcjonowały od maja - zaznacza Marta Stachowiak z urzędu miasta.

Nie zdążą na czas

Jest jednak pewne „ale”, a nawet dwa: fontanna „Studzienka” na Starym Rynku i jedna z ulubionych miejskich atrakcji: fontanna „Potop” prawdopodobnie będą cieszyły nasze oko nieco później.

- W przypadku pierwszej ma to związek z pracami budowlanymi na starówce. W przypadku drugiej - przyczyną opóźnień mogą być prowadzone etapowo zabiegi konserwatorskie rzeźb fontanny. W tym roku do konserwacji zostanie zabrana rzeźba niedźwiedzicy. Po zabraniu rzeźby planujemy pomalowanie misy fontanny, ale powinniśmy z tym zdążyć do 1 maja - uściśla Marta Stachowiak.

Nowa stanie na starówce

Niebawem bydgoszczanie doczekają się nowej fontanny: po zakończeniu prac budowlanych na starówce stanie nowa fontanna w formie kurtyn wodnych.

Nie ma pewności, czy od 1 maja będzie można podziwiać fontannę multimedialna przy Filharmonii Pomorskiej. Dbają o nią Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy. Od kilku dni czekamy na ich odpowiedź w tej sprawie. Czekamy w napięciu, bo na początku zeszłego sezonu, rzecznik zapowiadał, że w tym roku zostanie poszerzony repertuar fontanny: miały pojawić się dwie nowe propozycje koncertów muzycznych.

Fontanna robi show

Elektronicznie sterowana, grająca fontanna tryskająca podświetlaną wodą wpisała się już w miejski krajobraz, działa od 5 lat. Powstała w miejscu, w którym w latach 70. działał wodotrysk. Od początku odpowiadają za nią MWiK, które zresztą wpadły na pomysł jej budowy.

Zakaz kąpieli!

Co roku pojawia się jednak ten sam problem: dysze są niszczone przez tych, którzy - mimo zakazu - decydują się wejść do wody. Jak będzie tym razem? Przekonamy się.

Mycie i naprawa usterek

Na stronie internetowej czystabydgoszcz.pl znajduje się szczegółowy opis prac, jakie są wykonywane przy fontannach stacjonarnych.

- W sezonie co kilka dni są myte misy i dokonywana jest wymiana wody, gdyż fontanny te pracują w tzw. obiegu zamkniętym - czytamy. - Utrzymanie ich w ruchu to także bieżące usuwanie awarii, naprawy zniszczonych przez wandali części i inne zabiegi. Przez cały rok fontanny stacjonarne są sprzątane. Wszystkie zabiegi związane z utrzymaniem fontann, a także opłaty za wodę, odprowadzenie ścieków i energię elektryczną pochłaniają rocznie kilkaset tys. zł z budżetu miasta.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.