Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Krzysztof Błażejewski

Za chwilę znów ruszą koła żużlowej fortuny!

Pierwszy z lewej to Zbigniew Raniszewski (podium IMP 1951), żużlowiec Gwardii Bydgoszcz, pochodzący z Torunia Fot. Archiwum Pierwszy z lewej to Zbigniew Raniszewski (podium IMP 1951), żużlowiec Gwardii Bydgoszcz, pochodzący z Torunia
Krzysztof Błażejewski

To już po raz 71. startują rozgrywki polskich lig żużlowych.

Dyscypliny sportu, która na Pomorzu i Kujawach może szczycić się długą i piękną tradycją, setkami sukcesów i ogromnym zainteresowaniem, która w lokalnej rywalizacji stworzyła magiczną wręcz otoczkę, jednoczącą i jednocześnie dzielącą zwykłych mieszkańców Bydgoszczy, Grudziądza i Torunia. Żużel to bezsprzecznie kultowy sport w naszym regionie.

Na początek nowego sezonu fani w trzech miastach Kujaw i Pomorza, gdzie istnieją żużlowe drużyny, zawsze czekali z wielkim utęsknieniem, spragnieni emocji na torze, jednoznacznie kojarzących się z charakterystycznym zapachem rozgrzanego oleju. Każde nowe rozgrywki były obietnicą wrażeń, jakich próżno szukać gdzie indziej w codziennym życiu.

Nie inaczej jest i dzisiaj, choć w 71. roku istnienia polskich lig żużlowych w naszym regionie o najwyższe trofea, w klubowej krajowej elicie, powalczą tylko dwa teamy: z Torunia i Grudziądza. Derby, czyli spotkania lokalnych rywali z tych miast, dopiero się właściwie rodzą, dopiero budują się wokół nich tradycja i otoczka, dopiero kształtuje się charakterystyczny nimb emocji, jakie przynoszą i będą przynosić, jak długo ta rywalizacja będzie trwać. Dotychczas drużyny z tych miast rywalizowały ze sobą o punkty tylko 12 razy. To prawie nic wobec 84 ligowych konfrontacji derbowych bydgosko-toruńskich. One to właśnie przez lata ukształtowały estymę, jaką cieszy się żużel w naszym regionie, podkręciły atmosferę, stworzyły niezapomniane kultowe zjawisko. Dziś, niestety, znalazły się w stanie zawieszenia. Toruń i Grudziądz powalczą w sezonie 2018 o mistrzostwo Polski, Polonia wystartuje w trzeciej lidze i raczej będzie w niej myślała o przetrwaniu niż o zajęciu „przyzwoitej” lokaty. Takie przyszły czasy…

Sensacje i cuda

Sport jest zjawiskiem, które niesie ze sobą niejako z założenia niespodzianki, zaskoczenia, radości i smutki. Nic nie jest w nim dane na zawsze, niczego też nie da się dokładnie przewidzieć. Dlatego losy żużlowych drużyn przypominają często balansowanie na linie, na kruchym lodzie i wyczekiwanie na uśmiech fortuny. Wystarczy przypomnieć miniony sezon i postawę Get Wellu Toruń. Typowany na medalistę rozgrywek zespół, mający całkiem niezłą „pakę” zawodników, przegrywał mecz za meczem, często w zupełnie niezrozumiały sposób. I tylko za sprawą nieczystego dopingu Grigorija Łaguty i w efekcie - odebrania punktów klubowi z Rybnika torunianie uratowali swój ekstraligowy byt. Przykładów sensacji i nawet cudów na żużlowym torze można przytoczyć dziesiątki. Może właśnie dlatego ten sport tak przyciąga kibiców?

W dalszej części artykułu m.in. o tym, jak rodził się żużel w naszym regionie

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krzysztof Błażejewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.