![Z rodzinnego albumu hrabiów na Waplewie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]](https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/24/ca/5859c59229fb8_o,size,1088x550,crop,0.0695x0.1765x0.8837x0.3259,opt,w,q,71,h,1f2791.jpg)
Z górą sto pięćdziesiąt fotogramów składa się na wystawę „Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich”, którą można oglądać w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim (powiat sztumski).
Tytuł jest nieco mylący, bowiem fotografie dotyczą nie tylko rodu Sierakowskich, do którego należały dobra waplewskie przed wybuchem II wojny światowej, lecz także wielu skoligaconych z nim innych rodów szlacheckich. Na wystawę złożyły się zdjęcia podarowane przez Izabelę Sierakowską-Tomaszewską, nabyte przez muzeum na rynku antykwarycznym oraz te pochodzące ze zbiorów Archiwum Państwowego w Krakowie.
Maciej Kraiński, kierownik waplewskiego muzeum, podkreślił podczas wernisażu, iż jest to pierwsza wystawa czasowa w dziejach placówki, można ją bowiem będzie oglądać do 9 czerwca przyszłego roku. Pozostałe zbiory w pałacu w Waplewie składają się na jedną wielką wystawę stałą, niemal codziennie poszerzaną i uzupełnianą o nowe eksponaty. Fotogramy eksponowane w pałacowej oranżerii znakomicie uzupełniają to, co można zobaczyć w pieczołowicie odnawianych salach.
Zdjęcia przedstawiają codzienne życie rodziny hrabiów Sierakowskich, spotkania z krewnymi ze strony innych rodów (m.in. Hussarzewskich, Lubomirskich, Sapiehów), zabawy dzieci, tworzenie żywych obrazów, naukę, obchody świąt i ważnych dla miejscowej społeczności wydarzeń. Na zdjęciach widoczni są poszczególni członkowie rodu, wybornie widać również szczegóły wyposażenia wnętrz pałacu, otwiera się też widok na ogród i okolice Waplewa. Szczęśliwie fotografie te przetrwały wojnę.
Na rynku antykwarycznym udało się nabyć album fotograficzny powstały na zlecenie Stanisława i Heleny Sierakowskich w latach 20. poprzedniego stulecia. Prawdopodobnie został wykonany jako pamiątka dla gości Waplewa. Przedstawia ujęcia wnętrz oraz parku, z wybranymi zdjęciami dzieł sztuki z waplewskiej kolekcji.
Kurator wystawy, Dobromiła Rżyska - Laube, dotarła również do zbiorów Archiwum Państwowego na Wawelu, gdzie znajduje się kolekcja fotograficzna hrabiów Potockich z Krzeszowic. Byli oni również związani z dziedzicami Waplewa poprzez małżeństwo Marii Potockiej z Adamem Sierakowskim. Na innych fotografiach widzimy również krewnych ze strony hrabiów Potockich,] Branickich i Jaroszyńskich.
Zdjęcia nie są eksponowane w oryginałach, zostały przedstawiane na tematycznych planszach z cennymi informacjami tekstowymi. Plansze zaprojektowała Dominika Bzowska. Na wiosnę zapowiadane jest wydanie katalogu wystawy „Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich”.
Helena, Maria i Maria, Lwów przed 1917 r. Takich urokliwych zdjęć zebrano na wystawie ponad sto pięćdziesiąt...