Wytchnienie dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych tylko na papierze?

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Sławomir Bobbe

Wytchnienie dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych tylko na papierze?

Sławomir Bobbe

- Nie do końca wiadomo, kto tę opieką miałby się właściwie zająć - przyznaje rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. - Ale jeśli zajdzie potrzeba, pomożemy.

Ustawa „za życiem” obowiązuje od lipca zeszłego roku. Wśród wielu zmian, mających pomóc osobom niepełnosprawnym i rodzinom, które się nimi opiekują, wybijała się tak zwana opieka wytchnieniowa. Zapowiedzi były bardzo obiecujące. Chodziło o to, by osoba opiekująca się niekiedy 24 godziny na dobę chorym czy niepełnosprawnym (zarówno dorosłym, jak i dzieckiem) mogła choć na chwilę od tego zajęcia odpocząć. Opieka miała pomóc im nie tylko w załatwieniu spraw urzędowych (wtedy oferowana byłaby na kilka godzin), ale również umożliwić skorzystanie z jakiejkolwiek formy dłuższego wypoczynku, z której, bywa, nie mogli skorzystać od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Wtedy opieka wytchnieniowa mogłaby zostać rozszerzona nawet na tydzień - ważne, by w całym roku nie wykorzystać jej więcej niż 120 godzin - o takim czasie wspominały przepisy. Przez ten okres nad chorym dzieckiem czy dorosłym mieliby czuwać fachowcy, dający gwarancję, że opieka będzie troskliwa i przede wszystkim fachowa.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.