Jarosław Reszka

Wokół parku Witosa: Nie pamięta się o tych, którzy byli poprzednio...

Ksiądz Marek Loskot nie ma nic przeciwko temu, by w parku pozostał plac zabaw. W miejscach, w których znajdowały się groby znanych bydgoszczan, postawiłby Fot. Dariusz Bloch Ksiądz Marek Loskot nie ma nic przeciwko temu, by w parku pozostał plac zabaw. W miejscach, w których znajdowały się groby znanych bydgoszczan, postawiłby natomiast cokoły z piaskowca.
Jarosław Reszka

Rozmowa z ks. Markiem Loskotem, proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy.

W międzywojniu ewangelicy skutecznie oparli się zakusom miasta , które dwa razy chciało im odebrać cmentarz, na terenie którego dziś jest park Witosa. Dlaczego po wojnie, w 1947 r., pozwolili zamienić cmentarz w park praktycznie bez ekshumacji?

To były trudne i ciężkie czasy dla ewangelików. Minęło od nich ponad pół wieku. Ówczesny proboszcz ks. Waldemar Preiss i Rada Parafialna poszli na ugodę i zaakceptowali warunki, na których teren cmentarza został przejęty przez miasto. Parafia w zamian za teren otrzymała kamienicę przy ul. Piotrowskiego, a władze miasta zobowiązały się do przeprowadzenia całkowitej ekshumacji grobów. Z naszych dokumentów archiwalnych wynika, że tak się nie stało.

Dokonane zostały tylko nieliczne ekshumacje. Ostatnio zostałem zaproszony przez prezydenta Bydgoszczy do komisji, która ma opracować koncepcję zagospodarowania terenu. Jestem zdania, że przeniesienie, jak się podaje według przeprowadzonych badań archeologicznych, około 80 tys. zwłok jest nierealne.

Parafia miała także otrzymać pieniądze ze sprzedaży pozostawionego tam majątku, płyt nagrobnych czy ogrodzenia. Dostała choć symboliczną złotówkę?

Wszyscy wiemy, jaka była rzeczywistość tamtych lat. Wiele majątków kościelnych było zabieranych, rabowanych bez żadnego odszkodowania. Ewangelicy „sprawiedliwości” mogli dochodzić dopiero w 1994 r., na mocy ustawy regulującej stosunek państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, podpisanej pięć lat później niż z Kościołem rzymskokatolickim.

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • jak daleko sięgał zniszczony cmentarz
 • co zdaniem ks. Marka powinno stanąć w parku Witosa
 • w jaki sposób należy upamiętnić najbardziej zasłużonych mieszkańców Bydgoszczy
Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Jarosław Reszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.