Wojewoda unieważnił uchwałę. Jest niejasna

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Jadwiga [email protected]

Wojewoda unieważnił uchwałę. Jest niejasna

Jadwiga [email protected]

Tą sprawą Aleksandrów Kujawski żyje od grudnia, o czym świadczy m.in. dyskusja na forum „Pomorskiej”. Chodzi o uchwałę rady miejskiej o połączeniu Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum Publicznego im. Lotników Polskich i Samorządowego Przedszkola w jeden zespół.

Pięcioro radnych, inicjatorów zmian w organizacji miejskiej oświaty, złożyło wniosek o sesję nadzwyczajną poświęconą tej tylko sprawie. Posiedzenie miało trwać kwadrans, trwało ponad cztery godziny, bowiem większość radnych o takich planach nic nie widziała, podobnie jak burmistrzowie. Uchwałę przyjęto. I wtedy rozgorzała burza. Protestowali rodzice przedszkolaków i uczniów „jedynki” . Burmistrz Andrzej Cieśla apelował o unieważnienie uchwały. Wniosek w tej sprawie sformułowała także komisja oświaty, ale rada na styczniowej sesji go odrzuciła.

Kontrowersyjną uchwałę unieważnił wojewoda po piśmie burmistrza w tej sprawie, którt wskazał m.in., że placówki, jakie mają być połączone w jeden zespół szkolno-przedszkolny znajdują się w różnych obwodach oświatowych, że nie można łączyć przedszkola i gimnazjum oraz że uchwały o utworzeniu zespołu (już od września) nie poprzedzono żadnymi analizami finansowymi.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wytknął, że uchwała jest zbyt lakoniczna, by dokonać oceny jej zgodności z przepisami. Pouczył, że powinna być jasna, czytelna, jednoznaczna i wyraźnie precyzować treści, które normuje. „Organ nadzoru wskazuje także, że w podstawie prawnej kwestionowanej uchwały wskazano nieaktualny publikator ustawy o systemie oświaty” - czytamy w rozstrzygnięciu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.