Wojewoda między młotem a kowadłem

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Maciej Czerniak

Wojewoda między młotem a kowadłem

Maciej Czerniak

Kłopotek o Bogdanowiczu: - To doświadczony samorządowiec. Jasiakiewicz: - Bydgoszcz stać było na wybór kogoś z tego miasta.

Nie milkną echa słów wypowiedzianych przez nowego wojewodę kujawsko-pomorskiego dzień po mianowaniu go na to stanowisko. Stwierdził, że aktem prawnym, który wiąże samorządy i stanowi o ich współpracy, jest strategia zrównoważonego rozwoju Polski. Natomiast swoją rolę w budowaniu metropolii widzi w ograniczonym zakresie. Zaznaczył, że to nie wojewoda, a rząd podejmuje decyzję o ustanowieniu obszarów metropolitalnych. Co wybór byłego wiceburmistrza Kruszwicy na wojewodę oznacza dla Bydgoszczy?

- O ile Prawo i Sprawiedliwość nie zmieni ustawy o metropoliach, to nic nie stoi na przeszkodzie, by metropolia bydgoska powstała - spekuluje poseł Eugeniusz Kłopotek, z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - I wojewoda będzie temu sprzyjał. Z drugiej strony specjalnie nie obciążałbym go sprawami lokalnymi, a także sprawami sejmiku województwa. Może stworzyć płaszczyznę mediacji. Wojewoda ma doświadczenie samorządowe i dlatego sądzę, że współpraca rządu z samorządami powinna układać się u nas pomyślnie.

Eugeniusz Kłopotek dodaje, że znał Bogdanowicza już wcześniej, zanim jego nazwisko pojawiło się na giełdzie kandydatów do fotela wojewody. - Znam go z dyżurów poselskich, które prowadziłem w Kruszwicy. A także ze współpracy przy porozumieniu podpisanym między Lokalną Grupą Działania Czarnoziem na Soli, której Mikołaj Bogdanowicz był prezesem a Zakładem Doświadczalnym Zootechniki i Fundacją Hodowców Polskiej Białej Gęsi w Kołudzie Wielkiej - podkreślał Kłopotek.

Te argumenty nie przemawiają do Romana Jasiakiewicza, byłego prezydenta Bydgoszczy. - Życzę wojewodzie jak najlepiej. Ale kiedy dowiedziałem się o jego wyborze, było mi żal. To, że po raz kolejny wojewodą nie został mieszkaniec Bydgoszczy, świadczy o słabości naszych polityków. Wśród ponad 350 tys. mieszkańców Bydgoszczy znalazłby się człowiek kompetentny i godny funkcji wojewody.Jasiakiewicz, pytany o rolę nowego wojewody w budowaniu metropolii, mówi o niedoszacowaniu jego roli: - To nie jest tylko reprezentant rządu w terenie. Wojewoda też między innymi sprawuje kontrolę nad samorządami. Dla miasta, które ma swojego wojewodę, jest to prestiż. Jego znaczenie rośnie. A kiedy słyszę o tym, że wojewoda miałby mediować w sprawie metropolii z władzami Torunia, to pytam, o jakie mediowanie chodzi? Z kim? Toruń nie jest partnerem do dyskusji o metropolii, bo nie spełnia większości warunków potrzebnych do jej utworzenia.

Kandydaturę Bogdanowicza rekomendował Tomasz Latos, poseł PiS-u: - Znam wiele osób, które mają adres zamieszkania w Bydgoszczy, ale wcale los miasta nie jest dla nich ważny. I odwrotnie. Wojewoda jest przede wszystkim reprezentantem rządu u nas, a nie na odwrót. Dla miasta lepiej, że jest to człowiek bydgoskiej części województwa. A trzeba pamiętać, że to wcale nie było takie oczywiste.

O los metropolii zapytaliśmy wojewodę, ale w piątek nie znalazł czasu na odpowiedź. W Warszawie rozmawiał z szefem MSWiA o kandydatach na wicewojewodę.

- Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do tego, kto obejmie stanowisko wicewojewody - odpowiada Bartłomiej Michałek, rzecznik K-PUW. - Decyzja zostanie podjęta w najbliższym czasie. Wtedy o niej poinformujemy.

Nieoficjalnie wiadomo, że mocnym kandydatem do fotela wicewojewody jest Jacek Żurawski, przewodniczący toruńsko-włocławskiego NSZZ „Solidarność”. On sam unika rozmów na ten temat. Jak ustaliliśmy, nazwisko nowego wicewojewody ma zostać ogłoszone dzisiaj.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.