Wódka leje się strumieniami, narkotyki coraz popularniejsze...

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Pruss/Archiwum
Wojciech Mąka

Wódka leje się strumieniami, narkotyki coraz popularniejsze...

Wojciech Mąka

Pijemy za dużo, a policja łapie coraz więcej kierowców odurzonych narkotykami. Od 2014 roku spożycie alkoholu w mieście zdecydowanie idzie w górę. Przestępczość też...

- Działania rządu, dotyczące podniesienia akcyzy to tylko jeden element w walce z nadmiernym spożyciem alkoholu, w efekcie przynoszą jedynie pieniądze do budżetu państwa - uważa prof. Maciej Świątkowski, radny Platformy Obywatelskiej.

Tysiące dzieci

Sprawozdanie przedstawiające ten problem w Bydgoszczy raczej wątpliwości nie pozostawia. Na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przygotowano ogólnopolskie badania ankietowe na reprezentacyjnej próbie dorosłych mieszkańców „Substancje psychoaktywne - postawy i zachowania”. Wynika z nich, że około 2 procent Polaków jest uzależnionych od alkoholu, a ok. 4 procent dzieci - czyli 1,5 mln - żyje w rodzinach alkoholików. Przekładając to na Bydgoszcz - uzależnionych jest ok. 6,3 tysiąca ludzi, dzieci wychowywanych w rodzinach alkoholików jest ponad 12 tysięcy! W ostatnich latach nastąpił ponowny wzrost konsumpcji do poziomu około 10 litrów czystego alkoholu na jednego mieszkańca. W 2005 roku nastąpił niewielki spadek spożycia alkoholu w Polsce. Po tym okresie notuje się ponowny systematyczny wzrost spożycia i minimalny jego spadek w roku 2009. W ostatnich latach spożycie alkoholu sięga ponad 9,5 litra - piszą autorzy raportu.

Przeczytaj ciąg dalszy artykułu.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Wojciech Mąka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

55,00 110,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.