Krzysztof Błażejewski

Wielka afera w bydgoskim magistracie

Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl
Krzysztof Błażejewski

Pomysł oszusta był prosty i dawał szansę, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze - skompromitować ówczesny zarząd Bydgoszczy. Po drugie, zarobić łatwo duże pieniądze. A że można się przy tym dobrze zabawić, to już bonus nadzwyczajny.

Wszystko zaczęło się od publikacji w ogólnopolskim sanacyjnym dzienniku Głos Prawdy”. 5 czerwca 1928 roku ukazał się tam artykuł opisujący gigantyczną aferę finansową w Bydgoszczy.

Na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta, po ustaleniu, że tekst w „Głosie Prawdy” nie ma nic wspólnego z - nomen omen - prawdą, uradzono pozwanie gazety do sądu. Potem wymyślono jednak skuteczniejsze, zdaniem radnych, rozwiązanie w postaci publikacji sprostowania. Do tego w Polsce międzywojennej potrzebne jednak były „układy”.

Musimy zapłacić za 10 kolumn 10 tysięcy

W rolę mediatora z wielką chęcią wcielił się na ochotnika starszy sekretarz Urzędu Miasta Bydgoszczy, Józef Ż., który przyznał się, że od czasu do czasu pisuje właśnie do... „Głosu Prawdy”.

Ż. udał się do stolicy z tysiącem samorządowych złotych w kieszeni. Niebawem telegraficznie zażądał przysłania mu kolejnego tysiąca „na cele reprezentacyjne”, jak wyjawił. Po powrocie sekretarz oznajmił, że załatwił publikację sprostowania pod warunkiem wszakże... wykupienia przez Bydgoszcz aż 10 kolumn reklamowych w „Głosie Prawdy” po 1000 złotych każda.

Przeczytaj cały artykuł

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Interesuje się dziejami Pomorza i Kujaw, historią Bydgoszczy i Torunia. Pasjonuje się sportem, szczególnie żużlem, pociągają go dalekie podróże i poznawanie różnych regionów świata, przyrody i kultury.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.