Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Artur Szczepański

Wciąż dalej, wyżej i szybciej. Lekkoatletyczny zawrót głowy trwa [ROZMOWA]

Krzysztof Wolsztyński z Igą Baumgart-Witan Fot. Archiwum KPZLA Krzysztof Wolsztyński z Igą Baumgart-Witan
Artur Szczepański

Po mistrzostwach w Berlinie czas pomyśleć o najważniejszej lekkoatletycznej imprezie, która w przyszłym roku w sierpniu zawita do Bydgoszczy. Oj, będzie się działo! Rozmawiamy o tym - i nie tylko - z Krzysztofem Wolsztyńskim, prezesem Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki

Lekkoatletyka po występach naszych w Berlinie ma wciąż swoje długie pięć minut, które trwa już od dobrych kilku lat…

… i potrwa jeszcze, bo udało się zbudować zespół lekkoatletów, drużynę, jakiej dawno nie mieliśmy, bo to nie tylko medaliści ostatnich berlińskich mistrzostw, ale także ci, którzy występowali w finałach lub bili i biją swoje rekordy życiowe. Wystarczy spojrzeć na klasyfikację punktową czempionatu, aby wiedzieć, że mamy ekipę jedną z lepszych w Europie, jeśli nie najlepszą na kontynencie.

Czy to już reprezentacja, którą możemy porównać do słynnego lekkoatletycznego wunderteamu sprzed kilkudziesięciu lat?

Nasz słynny wunderteam ty i ja pamiętamy, bo było to już dawno temu. Obecni mistrzowie pamiętać tego nie mogą. Jeżeli spojrzymy na licz-bę medali, zdobytych na zawodach mistrzowskiej rangi, takie porównanie jest jak najbardziej uprawnione.

Berlin. Kto, według ciebie, sprawił największą niespodziankę i dokonał czegoś, na co nawet po cichu nie liczyłeś?

Justyna Święty-Ersetic! Liczyłem jednak po cichu na medal, ale nie myślałem o złocie; i to w takim czasie. Jej wynik jest już bliski wynikom uzyskiwanym przez Irenę Szewińską, a to mówi samo za siebie. Do tego piąte miejsce naszej Igi Baumgart-Witan w finale ze świetnym rekordem życiowym. Podobnym, choć nie takim zaskoczeniem, był złoty medal Pauliny Guby w pchnięciu kulą, która, mam nadzieję, pobije rekord Ludwiki Chewińskiej. To rekord z wielką brodą.

Trener naszego Pawła Wojciechowskiego, Wiesław Czapiewski , mówił, że pokonanie sześciu metrów leży w zasięgu jego podopiecznego. Podzielasz ten optymizm?

Podzielanie optymizmu to moja specjalność. Pawła na pewno na to stać, a nowe tyczki, z którymi dopiero oswajał się w Berlinie, powinny mu w tym pomóc.

Co do naszej rodzimej trójki reprezentantów, rozmawialiśmy już o Idze, naszym mistrzu świata z Degu, na deser zostawiłem Marcina Lewandowskiego. Wicemistrzostwo Europy w biegu na 1500 metrów, nowym dystansie, który ten zawodnik niedawno wybrał…

Po nieco nerwowych eliminacjach trochę się bałem o występ w finale, ale Marcin pokazał moc i był bliski złota.

Zastanawiam się często, skąd się biorą w naszym kraju ludzie, którym chce się biegać, skakać czy rzucać czymkolwiek. To może niesprawiedliwe, ale młodzi ludzie kojarzą mi się bardziej ze smartfonami niż z bieżnią.

Oczywiście, że to niesprawiedliwe, bo nie wiem, czy wiesz, ale mieszkasz w województwie, które może pochwalić się najlepszymi młodymi lekkoatletami w kraju i nie myślę tu tylko o świetnym programie „Lekkoatletyka dla każdego”, realizowanym u nas pełną parą w wielu szkołach, lecz o tym, że mamy świetnych trenerów i pomysły na szkolenie talentów.

Lekkoatleci nie są krezusami. Gdy pomyślę, że ci najlepsi zarabiają w porywach dużo mniej niż najgorsi ligowi piłkarze, szlag mnie trafia. Czy wobec tego widzisz na horyzoncie następców naszych obecnych mistrzów, bo ja trochę się tym martwię?

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Artur Szczepański

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.