W tym budynku miało powstać Muzeum Wody UKW. Dlaczego się nie udało?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
[email protected]

W tym budynku miało powstać Muzeum Wody UKW. Dlaczego się nie udało?

[email protected]

W 2014 padł pomysł utworzenia Muzeum Wody przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w tzw. domku śluzowego na Brdyujściu. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, ale uczelnia włącza się w koncepcję zagospodarowania Parku Kultury w Młynach Rothera, gdzie wody zabraknąć nie może.

- Budynek faktycznie przez pewien czas był w orbicie zainteresowań uczelni. Z ofertą jego wynajęcia zgłosił się do nas w 2014 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (dziś Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie). Od niedawna uczelnia posiadała wtedy w ofercie kształcenia kierunek rewitalizacja dróg wodnych, a w Brdyujściu miałoby powstać centrum rewitalizacji dróg wodnych. Sprawa niestety rozbiła się o pieniądze i usytuowanie obiektu - bo sam budynek jest piękny, jednak jego remont i przystosowanie do celów naukowo-dydaktycznych dalece przekraczał możliwości finansowe uczelni - podkreśla Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Rzecznik przypomina, że w tym czasie na uczelni zwyciężyła koncepcja koncentracji obiektów uczelni w jednym miejscu, czyli centrum miasta. Uczelnia opuściła budynki przy ulicy Przemysłowej, gdzie studiowali politolodzy, historycy i administratywiści, a także przy ul. Mińskiej, gdzie nauki pobierali m. in. studenci geografii. Jak podkreśla Tomasz Zieliński Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych powstało i ma dzisiaj swą siedzibę przy pl. Kościeleckich.

- Jeśli chodzi o wodę, jako przedmiot zainteresowania uczelni, to dodam, że uczestniczymy w przygotowaniach koncepcji zagospodarowania i wykorzystania Parku Kultury w Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej. W marcu tego roku podpisaliśmy trójstronną umowę w tej sprawie (wraz z Centrum oraz Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym). Na początek studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przeprowadzili badania sprawdzając preferencje użytkowników dotyczące przestrzeni wokół Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej. To posłużyło opracowaniu koncepcji zagospodarowania otoczenia Młynów przez studentów UTP. Mamy w planach kolejne wspólne działania - zapewnia Tomasz Zieliński.

Dom śluzowego, zabytek, jeden z ostatnich śladów świetności Brdyujścia sprzed lat, został przed laty przekazany miastu, obecnie zarządza nim Administracja Domów Miejskich. Obiekt wymaga pilnego, kapitalnego remontu.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.