W pierwszych dniach listopada nowa pływalnia na bydgoskich Kapuściskach będzie w końcu otwarta!

Czytaj dalej
Fot. Fot. Dariusz Bloch
Małgorzata Pieczyńska

W pierwszych dniach listopada nowa pływalnia na bydgoskich Kapuściskach będzie w końcu otwarta!

Małgorzata Pieczyńska

Miasto zakończyło odbiory techniczne nowo wybudowanej pływalni „Piąta Fala” na Kapuściskach. Obiekt zostanie otwarty na początku listopada - deklaruje ratusz.

W środę (16 października) obiekt wizytował Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy, który potwierdził nam, że basen przy V Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy został odebrany od wykonawcy, a wszystkie wady i usterki, do których wezwana została firma Mostostal Warszawa, budująca pływalnię, są już usunięte.

Kary za opóźnienie

- Zakończyliśmy odbiory techniczne. Planujemy otwarcie basenu dla mieszkańców w pierwszych dniach listopada - mówi wiceprezydent Michał Sztybel. - W czwartek składamy wniosek o pozwolenie na użytkowanie do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego oraz wniosek do sanepidu o badanie wody.

Jednocześnie Michał Sztybel podkreśla, że... - Za każdy dzień opóźnienia zakończenia budowy z winy wykonawcy zostaną naliczone kary. Aktualnie trwa ich określanie.

Termin otwarcia basenu przesuwał się już kilkakrotnie. Gdy we wrześniu 2017 r. ratusz podpisał umowę na wykonanie prac budowlanych z firmą Mostostal Warszawa, mówiło się, że do końca 2018 r. obiekt będzie gotowy. W trakcie pojawiły się jednak problemy. Podczas prac natrafiono np. na sieć gazową, która nie znajdowała się na mapach. Konieczna była wymiana 800 metrów rury. Na dodatek w jej biegu rosło drzewo i na wycinkę konieczne było uzyskanie dodatkowej zgody.

To nie był jednak koniec kłopotów. Po zakończeniu prac budowlanych ratusz zgłosił wykonawcy listę usterek związanych, m.in. z urządzeniami technicznymi na obiekcie, wykończeniem łącznika czy dnem. Okazało się też, że jedna z niecek przecieka. Miasto do 10 października dało, więc ostateczny termin wykonawcy na usunięcie usterek. Ratusz chciał bowiem oddać basen mieszkańcom mając pewność, że można z niego bezpiecznie i w pełni korzystać.

- Chcemy uniknąć konieczności naprawiania basenu już w trakcie korzystania z niego - mówił nam Michał Sztybel jeszcze pod koniec sierpnia bieżącego roku.

Na otwarcie basenu przy V LO czekają szczególnie mieszkańcy Kapuścisk.

- No trwa to już dość długo. Nie uwierzę, dopóki nie zobaczę - mówi pan Kamil, mieszkaniec osiedla. - Liczyłem, że nastąpi to w wakacje, bo takie były zapowiedzi urzędników, ale wiadomość o otwarciu pływalni przyjmuję z radością.

- Rzeczywiście terminy otwarcia pływalni zmieniały się jak w kalejdoskopie, ale lepiej, że wszystkie usterki usunięto - mówi pani Karolina z Kapuścisk. - Nareszcie będę miała blisko na pływalnię.

Obiekt ma prezentować się okazale. W nowym kompleksie powstał, m.in. 6-torowy basen o wymiarach 25 na 12,5 metra, niecka rekreacyjna o powierzchni 142,3 metrów kwadratowych z atrakcjami (sztuczna rzeka, zatoka sztucznej fali, masaż karku, gejzer, masaż podwodny, masaż perełkowy) . Do tego dwie niecki jacuzzi i brodzik dla najmłodszych dzieci o głębokości 30 cm z tzw. grzybkiem wodnym.

Prawie roczny poślizg

Na basenie przewidziano też 50-metrową zjeżdżalnią rurową zewnętrzną z wanną hamowną, dwustopniowe trybuny dla widzów na 105 miejsc oraz siedziska dla zawodników i trenerów (48 miejsc), a także zespół szatniowo-sanitarny i dwie sauny fińskie z natryskami schładzającymi męska i damska (będą w cenie biletu).

Na piętrze zlokalizowane będą: sala do fitness, siłownia, przebieralnie, pomieszczenia trenerów i gospodarcze. Basen będzie niestandardowy, bo powstała tu też sala konferencyjna. Szkółki, które będą chciały z niego skorzystać, będą musiały wykupić pakiet, a nie same tory basenowe. W nim udostępniony im zostanie baner, tor, sala fitness lub sala konferencyjna. Na basenie będzie też defibrylator. Ponadto przy pływalni powstał nowy parking.

Koszt inwestycji to ponad 24 mln zł. Otwarcie basenu z początkiem listopada br. oznacza prawie roczny poślizg.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.