Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Bartosz Dybała

W Małopolsce odetchniemy świeżym powietrzem za 70 lat [RAPORT]

W Małopolsce odetchniemy świeżym powietrzem za 70 lat [RAPORT]
Bartosz Dybała

NIK twierdzi, że rządzący bardziej dbają o interesy lobby węglowego niż o ochronę Polaków przed skutkami zanieczyszczeń.

Przy obecnym tempie walki ze smogiem w Małopolsce czystym powietrzem mieszkańcy odetchną za... ponad 70 lat - wynika z opublikowanego wczoraj raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK zwróciła uwagę, że w skontrolowanych miastach i gminach maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych były niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne. A do zanieczyszczenia powietrza najbardziej przyczynia się palenie w tzw. kopciuchach.

Ich wymiana na ogrzewanie proekologiczne nadal w wielu miastach idzie kiepsko. Przykładem jest Warszawa. - W tym roku złożono ledwie ponad 400 wniosków o wymianę takich pieców. A szacuje się, że w stolicy zostało ich jeszcze od 15 do 16 tys. - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).

Jego zdaniem zdecydowanym liderem w wymianie „kopciuchów” jest Kraków. Na dobre praktyki władz stolicy Małopolski zwróciła uwagę również NIK. Wyróżniła to miasto m.in. za program dopłat dla osób wymieniających paleniska na ogrzewanie proekologiczne. Jeszcze do końca tego roku można ubiegać się o dofinansowanie do 60 proc.

Stolica Małopolski znalazła się też wśród 4 z 13 skontrolowanych miast, gdzie przeprowadzono inwentaryzację źródeł emisji zanieczyszczeń. Ale raport NIK nie jest do końca dobry dla Krakowa. Kontrolerzy wskazują bowiem, że znalazł się on wśród najbardziej zanieczyszczonych miast, ujętych w bazie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W dalszej części tekstu przeczytasz o tym, co wynika z raportu NIK dla mieszkańców Małopolski.

 

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Dybała

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew R

Dlaczego zapomniano o paliwie, które nazywa się koks. Też jest to paliwo stałe, wytwarzane z węgla, wysokokaloryczne, które nie dymi. Może by tak upowszechnić koks?

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.