W kraju rośnie, zaś na Podkarpaciu spada liczba turystów zagranicznych. Dlaczego?

Czytaj dalej
Fot. K.Kapica
Anna Janik

W kraju rośnie, zaś na Podkarpaciu spada liczba turystów zagranicznych. Dlaczego?

Anna Janik

Liczba obcokrajowców odwiedzających Podkarpacie w 2018 r. spadła - podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Tymczasem reszta kraju notuje wzrosty.

Najnowsze opracowanie Urzędu Statystycznego w Rzeszowie dotyczy podkarpackiej turystyki w 2018 r. Z naszych obiektów noclegowych skorzystało w sumie 1,3 mln osób, w tym 151 tys. z zagranicy. W ciągu całego 2018 r. we wszystkich obiektach noclegowych udzielono 3,5 mln noclegów.

Nieatrakcyjni za granicą?

Ogólna liczba turystów wypoczywających na Podkarpaciu w 2018 roku była o 37,4 tys. wyższa niż w 2017 roku. Podkarpaccy gestorzy udzielili też więcej noclegów (o ponad 155 tys. ). Niestety jednocześnie o 11,7 tys. osób spadła liczba turystów zagranicznych (o 11,7 tys. osób). Jeszcze gorsza sytuacja była w samym Rzeszowie. W 2018 r. ogólna liczba turystów korzystających z noclegów wzrosła w porównaniu z ubiegłym o 722 osoby, natomiast turystów zagranicznych zmalała o 9,7 tys. Ogółem turystom w 2018 roku udzielono o 976 noclegów mniej niż w 2017 roku.

- Ciekawostką jest to, że samo miasto Kraków miało w ub. roku dwukrotnie więcej zagranicznych gości niż całe nasze województwo

- dodaje Marek Tomczyk z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

Nie ma nas za granicą

Największy odsetek gości zagranicznych to turyści z pobliskiej Ukrainy (57,8 tys. osób). Na drugim miejscu plasują się Niemcy (18,8 tys.), a na trzecim Amerykanie (10,2 tys.). Na Podkarpacie przyjeżdżają też Włosi, Francuzi i obywatele Izraela.

Jak podkreślają eksperci, ubiegły rok dla polskiej turystyki wcale nie był zły. Do Polski przyjechało o 10 proc. obcokrajowców więcej. Dlaczego więc Podkarpacie notuje spadki?

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Lublin i Łódź. Te dwa miasta znalazły się w dziesiątce nowych destynacji wartych odwiedzenia zdaniem Brytyjskiej Agencji Turystycznej. Jak udało się to zrobić?"

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.