Waldemar Piórkowski

W czerwcu, lipcu i sierpniu 2017 roku strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego gasili płonące trawy aż 117 razy

W czerwcu, lipcu i sierpniu 2017 roku strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego gasili płonące trawy aż 117 razy
Waldemar Piórkowski

W ubiegłym tygodniu strażacy zainaugurowali ogólnopolską akcję „Stop pożarom traw”. Płoną one najczęściej w dwóch miesiącach roku: w sierpniu i w marcu.

Z przygotowanej przez strażaków prezentacji wynika, że na przykład w sierpniu 2015 roku doszło w całym kraju do ponad 16 tysięcy pożarów traw. Na szczęście województwo kujawsko-pomorskie w tej niechlubnej statystyce nie przoduje, co wcale nie oznacza, że w naszym regionie takich pożarów nie ma.

- Na przykład w czerwcu, lipcu i sierpniu ubiegłego roku strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego gasili płonące trawy 117 razy - mówi Arkadiusz Piętak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Za większość takich pożarów odpowiedzialny jest człowiek. Bo wielu uważa, że spalenie suchej trawy użyźni naturalnie glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Niszczone są również miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, z jajeczkami lub pisklętami, na przykład skowronków.

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Waldemar Piórkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.