W Bydgoszczy będą zwolnienia nauczycieli, ale ostateczna liczba osób, które od września stracą pracę, nie jest jeszcze znana

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Małgorzata Pieczyńska

W Bydgoszczy będą zwolnienia nauczycieli, ale ostateczna liczba osób, które od września stracą pracę, nie jest jeszcze znana

Małgorzata Pieczyńska

Reforma edukacji niesie za sobą skutki także dla bydgoskich nauczycieli. Ratusz szacuje, że od września pracę może stracić 103 pedagogów, ale jednocześnie zastrzega, że ta liczba może się jeszcze zmienić.

Zdaniem Mirosławy Kaczyńskiej, prezes Oddziału ZNP Bydgoszcz, tak jak uczniowie, którzy rekrutują się do liceów i techników nie są pewni, czy dostaną się do szkół pierwszego wyboru, tak część nauczycieli nie jest pewna, czy będzie miała pracę.

- Teraz jeszcze trudno ocenić, jak to ostatecznie będzie - mówi Mirosława Kaczyńska. - Po arkuszach przygotowanych przez dyrektorów wnioskujemy, że zwolnień będzie mniej niż w poprzednich latach. Chociaż sytuacja nie będzie łatwa. Przykładowo do klas IV podstawówek trafi we wrześniu mało liczny rocznik. Gdy przyszli oni do pierwszej klasy, zniesiono wówczas obowiązek szkolny 6-latków i większość dzieci została w przedszkolach.

Uśpione zwolnienie

Jednocześnie szefowa Oddziału ZNP Bydgoszcz twierdzi, że jest duża grupa nauczycieli, którzy przeszli w stan nieczynny (ratusz mówi wstępnie o 17 osobach - przyp. red.). Maksymalnie może on trwać 6 miesięcy. W tym czasie nauczyciel dostaje wynagrodzenie wraz ze świadczeniami pracowniczymi.

- To uśpione zwolnienie - mówi wprost Mirosława Kaczyńska. - Jeśli w ciągu pół roku nauczyciel nie znajdzie pracy, to po upływie 6 miesięcy zostanie z nim automatycznie rozwiązana umowa.

Z dalszej części materiału dowiesz się: 

  • ilu bydgoskich nauczycieli od września straci pracę
  • jak wygląda sytuacja nauczycieli w poszczególnych szkołach
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

cyfrowa zniżka -50%

Trwa Festiwal Cyfrowych Zniżek!

55,00 110,00

Do 10 października skorzystaj z aż 50% zniżki na kwartalny dostęp do treści cyfrowych, archiwalnych i aktualnych wydań gazety w wersji PDF.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.