Uwaga, ośmiornica na estradzie! Jose Torres w Bohemie

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Jarosław Reszka

Uwaga, ośmiornica na estradzie! Jose Torres w Bohemie

Jarosław Reszka

Niedawno stuknęła mu sześćdziesiątka. Trudno w to uwierzyć. Jest tak samo stuknięty na punkcie muzyki, jak 40 lat temu, gdy przyleciał na studia do Wrocławia.

Czas nie dodał mu też kilogramów, ani tym bardziej wzrostu. Figura chłopca, dredy na głowie. Tylko siwiejący zarost przypomina, że mamy do czynienia z mężczyzną u progu starości.

Rozkleja się, gdy wspomina Kubę
Jak mawiał Napoleon, wielkość mężczyzny nie mierzy się od stóp do głowy, tylko od głowy do nieba – żartuje. Żartuje nieustannie i usta mu się nie zamykają. Rozkleja się na chwilę, gdy wspomina Kubę, a poważnieje, kiedy nurkuje w gąszcz instrumentów muzycznych, które szczelnie wypełniły małą scenę w restauracji Weranda bydgoskiego hotelu Bohema.

- Moja żona mówi, że jestem Kubańczykiem niemieckiego pochodzenia – pada kolejny żart, choć zbudowany na najszczerszej prawdzie. Jose Torres w pracy jest pedantem i perfekcjonistą. To odróżnia go – przyznaje bez satysfakcji - od wiele Kubańczyków wychowanych w państwie rządzonym przez Fidela Castro. Reżim i nędza spowodowały, że Kubańczycy stali się minimalistami. Do szczęścia wystarcza im zabawa, rum i seks. Na niewiele więcej zresztą mogą liczyć na swej wyspie, jeśli nie znajdą się w wąskiej grupie partyjnych aparatczyków.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.