Uparta biedronka na trasie S5. Okręgowy Urząd Górniczy potwierdza, że na budowie ekspresówki urządzono kopalnię kruszywa

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Reszka
Jarosław Reszka

Uparta biedronka na trasie S5. Okręgowy Urząd Górniczy potwierdza, że na budowie ekspresówki urządzono kopalnię kruszywa

Jarosław Reszka

Na początku czerwca napisałem w tym miejscu o procederze, jaki kwitnie na budowie drogi ekspresowej S5 w okolicy Pawłówka. W tamto miejsce parę dni wcześniej zaprowadzili mnie Obywatele, których oburzyło to, że wykonawca robót zamiast kupować piasek na budowę drogi, wydobywa go z terenu budowy.

Długie i szerokie na kilkadziesiąt metrów, a głębokie na kilka metrów doły były następnie – widziałem to na własne oczy – zasypywane wierzchnią warstwą mokrej, gąbczastej ziemi, zdjętej z trasy przebiegu drogi. Obywatele oświecili mnie, że takie działania to popularna na budowach kradzież materiałów budowlanych (głównie piasku) metodą „na biedronkę”, połączona z pozbywaniem się nadwyżki ziemi.

Nim o tym napisałem, otrzymałem zapewnienie od rzecznika bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że wbrew podejrzeniom Obywateli i moim, na placu budowy w Pawłówku prace toczą się zgodnie z przepisami. Jeśli zaś chodzi o humus (czyli wierzchnią warstwę ziemi, zdjętą z trasy i składowaną wówczas na ogromnych hałdach, ciągnących się wzdłuż placu budowy), to „mała część zostanie, zaś resztę Wykonawca wywiezie”.

w dalszej części artykułu m.in. odpowiedź GDDKiA na pismo redakcji oraz reakcja Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku na skargę obywatelską. Zapraszamy do lektury...

 

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

55,00 110,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.