Alicja Kucharska

Ultramaraton kolarski. Jedyny taki w naszym regionie!

Wacław Żurakowski Fot. Archiwum prywatne - To sama przyjemność. Rywalizacja w przyjemnej atmosferze. Warto spróbować - zachwala Wacław Żurakowski.
Alicja Kucharska

Dla profesjonalistów blisko 1000 km w 70 godzin. Dla amatorów 100 km w 5 godzin. Warto dołączyć do pierwszej edycji wyścigów.

Piękny Zachód - to nazwa ultramaratonu, który wystartuje ze Świebodzina już w czerwcu. Równolegle odbywać się będzie wyścig „Mały Piękny Zachód”.

Organizatorami są miłośnicy kolarstwa długodystansowego pochodzący z naszego regionu. Znani i utytułowani: Wacław Żurakowski oraz Henryk Huzar, którzy sami zaznaczają, że pomysł organizacji wynika z pasji.

- Uczestniczę w ultramaratonach szosowych i rowerowych 600, 1000 i więcej kilometrów - zaczyna W. Żurakowski, który trzy lata z rzędu w ultramaratonach kolarskich Pucharu Polski był w pierwszej trójce. Mając 68 lat zdobył tytuł wicemistrza. Organizuje, sędziuje, jest uczestnikiem. - Bawię się w to od lat - przyznaje skromnie.

- Pomyśleliśmy, dlaczego by nie zorganizować wyścigu na naszym terenie - wspomina.

Najpierw zapadła decyzja, że zorganizują „duży” Piękny Zachód. W chwilę później narodziła się idea, by zorganizować też ,,mały‘‘ Piękny Zachód - dla mniej zaprawionych w boju.

- W pierwszym przypadku trasa liczy około 1000 kilometrów. Są już pierwsze zgłoszenia, jednak nie spodziewamy się, że na pierwszym maratonie i przy pierwszej edycji frekwencja będzie bardzo wysoka. Najpierw wszyscy przyglądają się organizacji, jeśli jest na dobrym poziomie, w kolejnych latach przyłączają się do wyścigu - dodaje pan Wacław.

Uczestnicy wyruszą z Niesulic. Przejadą przez województwo wielkopolskie i dolnośląskie. Ze Szklarskiej Poręby skierują się na Krosno Odrz. i powrócą do Świebodzina.

- Na ten wyścig nie porwie się pewnie nikt bez doświadczenia. Dłuższa trasa jest dla zawodowców, a krótsza dla mieszkańców naszego regionu, którzy chcą się sprawdzić.

Piękny Zachód został zakwalifikowany do cyklu Pucharu Polski w ultramarato-nach kolarskich. Wyścig po zachodzie kraju odbędzie się w dniach 9-11 czerwca. - Jeśli nasza impreza zacznie się rozrastać i uzyska odpowiednią rangę, to ma szansę zakwalifikować się do Pucharu Europy. To z pewnością zachęcałoby do przyjazdu do Świebodzina i uczestnictwa.

Trasa druga liczyć będzie około 100 kilometrów. Start zaplanowano na 10 czerwca. Uczestnicy wyruszą ze Świebodzina w kierunku Lubrzy i dalej przez Sulęcin, Wędrzyn, Lubniewice i Bledzewa. Tam ponownie obiorą trasę w kierunku Świebodzina. - Na pokonanie blisko 1000 km przewidziano 70 godzin, uczestnicy MPZ będą mieli 5 godzin na pokonanie 100 km.

- Warto spróbować. Dla mnie to pasja, którą chcę zarażać innych. To sama przyjemność, rywalizacja w przyjaznej atmosferze - rekomenduje W. Żurakowski.

MPZ odbędzie się w dwóch kategoriach: rower szosowy i rower typu górskiego. W obu mogą wziąć zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Liczy się ukończenie wyścigu w limicie przysługującego czasu. Wyścig - od strony finansowej - wspierają gmina oraz powiat. - To świetna promocja naszego miasta. Chcemy, by impreza odbywała się cyklicznie - podsumowują. Zapisy oraz szczegółowe informacje dotyczące wyścigów na stronie pieknyzachod.eu.

Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.