Jakub Oworuszko

Ultimatum Komisji Europejskiej ws. Trybunału

Jakub Oworuszko

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE, powiedział, że Polska ma 3 miesiące na wdrożenie zaleceń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego

Podczas środowego (27 lipca) wystąpienia Frans Timmermans przedstawił zalecenia dotyczące praworządności w Polsce. Bruksela chce m.in., by wykonano orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2015 r., opublikowano i wykonano orzeczenia TK z 9 marca tego roku w sprawie tzw. ustawy naprawczej PiS, która przez trybunał została uznana za niezgodną z konstytucją oraz by wszystkie nowe akty prawne w Polsce powstały z poszanowaniem wyroków TK.

– Zdecydowaliśmy o wydaniu rekomendacji ws. zasady praworządności. Ta zasada to jeden z filarów Unii. Nowa ustawa nie likwiduje zagrożenia dla rządów prawa w Polsce – ocenił Timmermans. – Dostrzegamy, że niektóre zmiany idą w dobrym kierunku. Jednak kluczowe sprawy pozostają nierozwiązane. Nowe, problematyczne zapisy zostają wprowadzone. KE podjęła następne kroki w ramach zasady ochrony praworządności – powiedział.

Tuż po konferencji wiceprzewodniczącego KE Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie. Według resortu działania podjęte przez komisję są przedwczesne, ponieważ nowa ustawa nie weszła jeszcze w życie. Zdaniem ministerstwa takie działania narażają komisję na utratę autorytetu „koniecznego do pełnienia opisanych w traktatach funkcji”.

Do działań Komisji Europejskiej odniósł się również Ryszard Czarnecki, europoseł PiS i wiceszef Parlamentu Europejskiego. – Mam taką prywatną propozycję dla KE, żeby w ramach autokontroli ustawić alkomaty przed budynkiem Komisji Europejskiej. Może się przydadzą – powiedział w rozmowie z Radiem Tok FM. – Jest publiczną tajemnicą, że niektórzy z liderów Unii mają z tym problemy. Niech się zajmą sami sobą – wyjaśniał Czarnecki.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie ws. Trybunału Konstytucyjnego w styczniu. Drugim etapem tych działań jest wydanie rekomendacji, a trzecim –monitorowanie procesu wdrażania rekomendacji przez Polskę.

Autor: Jakub Oworuszko

Jakub Oworuszko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.