Magda Weidner

Tu dowiesz się, jak pomóc zwierzakom

Inspektorzy już prowadzą kursy. Ostatnio spotkaliśmy ich w Tesco. Fot. Yolo Events Inspektorzy już prowadzą kursy. Ostatnio spotkaliśmy ich w Tesco.
Magda Weidner

W Zielonej Górze może powstać miejsce, gdzie nauczymy się pierwszej pomocy dla zwierząt. Ale lokal jest pusty i mocno zaniedbany. Pomożesz?

Lokalizacja idealna. Parking, blisko centrum miasta. Powierzchnia lokalu również na ogromny plus. Jednak stan pomieszczenia... Pozostawia wiele do życzenia. To odrapane ściany, na podłodze goły beton, stare nieszczelne okna i drzwi. Miejsce ma potencjał i o tym, jak go wykorzystać, doskonale wiedzą inspektorzy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt (OTOZ) Animals.

Czekali na nie ponad pół roku i udało się. - Nie jest łatwo uzyskać lokal. Za nami sporo pism, odwiedzin w urzędzie. Trzeba przyznać, że działania organizacji są utrudnione, jeśli nie ma się stałej siedziby - mówi Dagmara Turkowska. - Wcześniej zebrania odbywały się w domach wolontariuszy, a od nowego roku spotykamy się już tutaj, przy ul. Konicza 14. Raz w tygodniu. Aby przygotować się do interwencji, zaplanować działania.

OTOZ tworzy grupa 11 osób, które walczą o jedno - o dobro zwierząt. Pomagają z własnej woli, z dobrego serca. Ich działania są możliwe też dzięki ludziom, którym los podopiecznych inspektoratu nie jest obojętny. - Nie otrzymujemy pieniędzy z urzędu miasta czy innych instytucji. Ale z darowizn i zbiórek. Zawsze przeznaczamy je na leczenie i utrzymanie uratowanych zwierząt - tłumaczy Dawid Chabraszewski.

OTOZ tworzy grupa 11 osób, które walczą o jedno - o dobro zwierząt

- Teraz musimy prosić o inne wsparcie. To niby kilka pomieszczeń, kwestia odświeżenia, podstawowego wyremontowania, ale nas na to nie stać. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc. Za farby, gładź szpachlową, wałki, materiały, z których będziemy mogli zrobić podłogę, drzwi wejściowe... Może ktoś ma gdzieś w garażu niepotrzebne okna. Wszystko nam się przyda. Każdy z mieszkańców może przyczynić się do powstania tego wyjątkowego miejsca.

Inspektorzy już prowadzą kursy. Ostatnio spotkaliśmy ich w Tesco.
Yolo Events Inspektorzy już prowadzą kursy. Ostatnio spotkaliśmy ich w Tesco.

Docelowo lokal ma się zamienić nie tyle w siedzibę inspektoratu, ale przede wszystkich w uniwersytet pierwszej pomocy dla zwierząt. - Będziemy organizować szkolenia właśnie z zakresu pierwszej pomocy. Wiemy, że są one potrzebne. Obecnie odwiedzamy szkoły, a niedługo będziemy mogli zapraszać do nas na Konicza - przyznaje Dagmara.

Będziemy organizować szkolenia właśnie z zakresu pierwszej pomocy

- Każdy będzie mógł liczyć na porady behawioralne czy dotyczące pielęgnacji i odżywiania naszych pupili. Udzielać będziemy także porad prawnych, dotyczących ochrony zwierząt. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy wie, jak ma postępować w danym przypadku, gdzie się zgłosić, jakie kroki podjąć. A my pomożemy, nakierujemy, wyjaśnimy. To oczywiście nie wszystko. W planach mamy też m.in. warsztaty, na których pokazywać będziemy, jak zrobić budę dla psa czy kota - wymieniają inspektorzy.

Punkt Animalsów na początku czynny będzie dwa razy w tygodniu. Inspektorzy są już gotowi, aby realizować swoje plany. Pomożecie im w tym? Jeśli remontowaliście ostatnio mieszkanie i pozostały wam jakieś materiały - skontaktujcie się z OTOZ Animals: tel. 570 136 666.

Magda Weidner

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.