Trybunał: Tak dla Grabówki

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Julita Januszkiewicz

Trybunał: Tak dla Grabówki

Julita Januszkiewicz

Likwidacja nowej gminy przez PiS była niezgodna z prawem. Tak uznał Trybunał Konstytucyjny. Mieszkańcy triumfują, burmistrz milczy. - Wyroku nie można zaskarżyć - mówi konstytucjonalista

- Nasze górą! Wierzyłem, że dojdziemy do swojego. Gdyby tak nie było, to byśmy sobie odpuścili walkę - cieszy się Tadeusz Karpowicz, sołtys wsi Grabówka.

- Gmina została nam zabrana przez rząd PiS z pogwałceniem konstytucji, co stwierdził Trybunał Konstytucyjny - podkreśla Radosław Sakowski z Zaścianek.

- To sukces partii władzy, czyli PiS. Udowodnili, że Trybunał Konstytucyjny działa - uważa Piotr Todorczuk z Grabówki.

To inicjatorzy odłączenia się pięciu wsi od Supraśla. 1 stycznia 2016 roku miała być z nich utworzona nowa gmina Grabówka. Tak 28 lipca 2015 roku zdecydował rząd PO-PSL. 28 grudnia 2015 roku nie zgodził się na to obecny rząd PiS. Do powstania nowego samorządu nie doszło.

Trybunał Konstytucyjny właśnie orzekł, że PiS zlikwidował gminę Grabówka niezgodnie z konstytucją. A rozporządzenie zostało wydane bez przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami.

Tym samym wyrok Trybunału uwzględnił skargę Platformy Obywatelskiej. Robert Tyszkiewicz, podlaski poseł PO jest pozytywnie zaskoczony tym wyrokiem. Jest jednym z 50 parlamentarzystów tej partii, którzy zaskarżyli do TK decyzję rządu PiS. - To oznacza, że rozporządzenie o powołaniu gminy Grabówka obowiązuje. Że ta gmina żyje, nadal istnieje - uważa Tyszkiewicz. - Teraz oczekujemy, że organy władzy rządowej, w tym Podlaski Urząd Wojewódzki niezwłocznie przystąpi do działań zmierzających do uruchomienia tej gminy.

- Postępowanie wojewody będzie zależało od stanowiska, które zajmie Rada Ministrów - wyjaśnia Anna Idźkowska, rzeczniczka wojewody podlaskiego.

Poseł Tyszkiewicz liczy też na to, że rząd nie będzie doszukiwał się żadnych kruczków prawnych, by decyzję TK unieważnić. - Mam nadzieję, że nie zacznie też realizować scenariusza wygaszania gminy Grabówka i na nowo powtarzania całej procedury. Wątpię, czy w świetle wyroku TK jest to możliwe - uważa poseł.

Dariusz Piontkowski, podlaski poseł PiS, od nas dowiedział się o decyzji TK. - Trybunał wydał takie orzeczenie, cóż ja mogę więcej skomentować? - przyznał. - Jak rozumiem, pojawia się wątpliwość co do samego trybu wydania rozporządzenia.

I odesłał nas do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wiele razy próbowaliśmy skontaktować się z wiceministrem Jarosławem Zielińskim. W piątek nie odbierał telefonu.

Wyroku nie chciał też komentować Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. Był przeciwny rozłamowi. Bo bez pięciu wsi Supraśl straciłby sporą część budżetu. W piątek sympatyzujący z PiS burmistrz odparł, że musi się zapoznać z uzasadnieniem. - To nie jest prawdą, że nie było konsultacji. Było referendum mieszkańców całej gminy, którzy się wypowiedzieli, że nie chcą jej podziału. To było ważne referendum - przypomniał Dobrowolski.

Wyrok Trybunału jest ostateczny

Co oznacza wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Grabówki?

Dr Jarosław Matwiejuk, konstytucjonalista: Wyrok oznacza utratę mocy prawnej przez rozporządzenia, które zablokowało utworzenie nowej gminy Grabówka. I tym samym uznanie go za niezgodne z konstytucją. W wymiarze praktycznym: orzeczenie Trybunału mające moc powszechnie obowiązującą wiąże wszystkie organy władzy, w tym Radę Ministrów. I musi ona uchwalić nowe, zgodne z konstytucją, rozporządzenie. Przed jego uchwaleniem powinny być przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. W jakim stopniu te konsultacje będą uwzględnione, o tym zdecyduje Rada Ministrów.

Wyrok Trybunału przywołuje, że ich nie było. Przecież w maju 2015 roku odbyło się referendum w sprawie podziału gminy Supraśl

Jest to wyrok o charakterze precedensowym. Trybunał nie uznał tego referendum za konsultacje. W tym referendum większość mieszkańców była przeciwna podziałowi gminy, a mimo to ówczesna Rada Ministrów zdecydowała o utworzeniu gminy 1 stycznia 2016 roku, co było dużym zaskoczeniem.

Wiemy, że władze gminy Supraśla są przeciwne podziałowi. Czy mogą zaskarżyć wyrok TK?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma charakter ostateczny. I jest niezaskarżalny. (JUL)

Fakty

Gmina Grabówka miała być wyłączona z gminy Supraśl. W jej skład miały wejść: Zaścianki, Sobolewo, Grabówka, Henrykowo, Sowlany. Walczyła o to od 2001 r. grupa mieszkańców, która zarzucała władzom zaniedbania inwestycyjne.

24 maja 2015 r. mieszkańcy w referendum decydowali czy chcą rozłamu gminy Supraśl. Przeciwnych było 55 proc. głosujących. Pomysł utworzenia nowej gminy na jej planowanym terenie poparło aż 78,6 proc. głosujących.

28 lipca 2015 r. - rząd PO - PSL powołał nową gminę Grabówka

16 września 2015 r. - Andrzej Halicki, ówczesny minister administracji powołał Ewę Bończak- Kucharczyk na pełnomocnika do spraw tworzenia gminy. Ustalono budżet, wybrano siedzibę urzędu.

Początek grudnia 2015 r. - ukazał się projekt rozporządzenia blokujący powstanie gminy Grabówka. Mieszkańcy niedoszłej gminy zaczęli protestować.

28 grudnia 2015 r. - rząd Beaty Szydło uchylił rozporządzenie o powołaniu gminy Grabówka.

marzec 2017 r. - grupa posłów PO złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Skarży w nim decyzję rządu PiS o likwidacji gminy Grabówka.

10 kwiecień 2017 r. - sąd uniewinnił Tadeusza Karpowicza i Jerzego Kubiaka. Uznał, że nie złamali prawa organizując protesty w obronie niedoszłej gminy.
============11 Zdjęcie Autor (23493637)============
Fot. Anatol Chomicz
============06 Zdjęcie Podpis 8.5 (23493638)============
Nasze na wierzchu - cieszy się Tadeusz Karpowicz (drugi z prawej), sołtys wsi Grabówka. On i inni mieszkańcy gminy cieszą się z korzystnego dla nich wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.