Tramwaj do dworca - linia ponownie uruchomiona

Czytaj dalej

Tramwaj do dworca - linia ponownie uruchomiona

W listopadzie 2012 roku ponownie uruchomiono linię tramwajową do Dworca Głównego PKP. Dla Bydgoszczy to było jedno z najważniejszych wydarzeń dekady.

W 1888 roku na ulice miasta wyjechał pierwszy tramwaj obsługujący linię do dworca kolejowego (zaczynała się na Zbożowym Rynku). Po dwóch latach połączenie zlikwidowano, a pojedynczego toru używano tylko na wewnętrznej trasie pomiędzy ulicą Gdańską a warsztatami na ulicy Dworcowej.

Tramwaj do dworca - linia ponownie uruchomiona

Nowa trasa tramwajowa liczy ponad 1,7 tys. metrów. Zaczyna się na skrzyżowaniu ulic Focha, Kordeckiego i Królowej Jadwigi, stamtąd biegnie równolegle do ulicy Królowej Jadwigi w stronę ulicy Naruszewicza, a następnie przecina Brdę – po moście jednoprzęsłowym o długości 70 metrów i szerokości ponad 14 metrów. Głównym elementem mostu im. króla Władysława Jagiełły jest sześć par lin w układzie przypominającym wachlarz. Po przekroczeniu Brdy tramwaj dociera do ulicy Dworcowej i dworca kolejowego. Tam następuje kolejne załamanie przebiegu trasy – tym razem w prawo w ulicę Zygmunta Augusta.

Uroczyste otwarcie nowej trasy stanowiło wielkie wydarzenie w życiu bydgoszczan – uświetniła je parada zabytkowych tramwajów, na czele których pojechał pochodzący z 1935 roku Herbrand.

Tramwaj do dworca - linia ponownie uruchomiona

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.