Traktowanie ludzi z góry jest nie do pogodzenia z Ewangelią

Czytaj dalej
Fot. Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press
Grażyna Starzak

Traktowanie ludzi z góry jest nie do pogodzenia z Ewangelią

Grażyna Starzak

O pysze, cynizmie i najlepszej recepcie na kryzys w Kościele rozmawiamy z ks. prof. Robertem Nęckiem, kierownikiem Katedry Edukacji Medialnej UPJPII.

Czy Ksiądz Profesor chodzi, na co dzień, w sutannie?

Różnie, ale nie mam z tym żadnego problemu. Kiedyś gościłem w jednej z ambasad. Byłem w garniturze, pod koloratką. Zauważyłem, że gospodarz bardzo się ucieszył na mój widok. Zapytałem, czy to pierwszy ksiądz w tej ambasadzie? Pan ambasador odparł, że pierwszy, który przyszedł tu w stroju kapłańskim. Z drugiej strony jednak wiem, że nie szata zdobi człowieka. Obserwacja życia dokładnie mi to potwierdza. Chodzi o to, że najpierw trzeba być człowiekiem na poziomie, dobrze wychowanym, kulturalnym, a dopiero później księdzem. Babcia zawsze mi przypominała, że można być ubranym zgodnie z przyjętymi w danym środowisku zwyczajami, ale wystarczy, że zabierze się głos i czar pryska. Jest takie ludowe powiedzenie: „Słoma z butów wystaje, a pana się udaje”.

Pytam o strój kapłański, bo coraz rzadziej widzę na ulicach duchownych w sutannach. Zastanawiam się, czy to tylko kwestia wygody…

Pozwolę się nie zgodzić z tym spostrzeżeniem. Osobiście, idąc na uczelnię, często spotykam kapłanów, nawet na Rynku Głównym. Powtórzę jeszcze raz, w życiu nie należy patrzeć na etykietki, szyldy, ale na to, kto za nimi stoi, kto na nie pracuje. W każdym środowisku są osoby godne zaufania i osoby, od których lepiej się trzymać z daleka i na dystans.

A nie uważa Ksiądz Profesor, że część księży zdaje sobie sprawę, iż sutanna w dzisiejszych czasach, nawet w Polsce, u części osób może budzić niekoniecznie sympatyczne skojarzenia?

Czytaj więcej:

  • Coroczne liczenie wiernych w polskich kościołach wykazało, że nawet w tak pobożnych diecezjach jak tarnowska, przemyska czy krakowska, z roku na rok ubywa praktykujących  systematycznie katolików. Czy to w opinii Księdza Profesora tylko wynik powszechnej w Europie laicyzacji?
Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.