Małgorzata Pieczyńska

Tracą już cierpliwość, więc wyszli na ulicę

Podczas protestu Lekarze rezydenci wyjaśniali mieszkańcom, jakie są ich postulaty. Przy okazji zachęcali też do badań w miasteczku medycznym Fot. Tomasz Czachorowski Podczas protestu Lekarze rezydenci wyjaśniali mieszkańcom, jakie są ich postulaty. Przy okazji zachęcali też do badań w miasteczku medycznym
Małgorzata Pieczyńska

Rezydenci w Bydgoszczy nie wykluczają zaostrzenia protestu do głodówki włącznie. - Nie chcemy być kojarzeni z żadną partią, my walczymy o dobro pacjenta - zapewniali młodzi lekarze podczas protestu na Starym Rynku.

W białych fartuchach i z transparentami „My wyjeżdżamy, wy umieracie! „6,8 procent PKB na zdrowie!”, czy „Polsko, szanuj lekarza swego, bo możesz nie mieć żadnego” - w takich sposób bydgoscy lekarze rezydenci manifestowali wczoraj w Bydgoszczy.

Więcej lekarzy, mniej papierów

- Chcemy leczyć na poziomie europejskim - mówi Bartosz Fiałek, lekarz rezydent ze szpitala „Biziela”, organizator protestu. - Nasz najważniejszy postulat to zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu 3 lat, a co za tym idzie skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów i wzrost zatrudnienia personelu medycznego. Chcemy też więcej czasu poświęcać pacjentom, a nie tracić go na wypełnianie dokumentacji medycznej. Walczymy też o płace, bo dziś zarabiamy zaledwie 2200 - 2400 zł na rękę.

W sobotę grupa ok. 30 młodych lekarzy z Bydgoszczy wsparła kolegów protestujących w Warszawie. - Byliśmy przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, ale nie usłyszeliśmy żadnych konkretów - mówi Bogna Prusowska, lekarz rezydent w szpitalu „Biziela”. - Stąd dzisiejsza akcja. Aby tu być, wzięliśmy urlopy wypoczynkowe, ale w szpitalach zostali dyżurni, bo czujemy się odpowiedzialni za pacjentów.

- Pracujemy ponad siły - mówi Mateusz Głuchowski, lekarz rezydent ze szpitala „Jurasza”. - Właśnie jestem po 24-godzinnym dyżurze. Nie spałem ani godziny, a powinienem już przyjmować pacjentów w poradni. Jeśli nasz protest pozostanie bez odzewu, to nie wykluczamy jego zaostrzenia. Rozważamy rezygnację z 300 godzin pracy w miesiącu na rzecz 200. A to już będzie duży problem, bo pojawią się braki w obsadzie - dodaje. Z kolei Bartosz Fiałek mówi: - Być może część osób przyłączy się do protestu głodowego.

Mieszkańcy popierają protest

Wczoraj lekarzy rezydentów wsparli ratownicy medyczni, pielęgniarki, studenci medycyny, ale też mieszkańcy. - Solidaryzuję się z ich postulatami - mówi pan Piotr z Okola. - To kuriozum, że młodzi lekarze uczą się w Polsce, a potem, by godnie żyć wyjeżdżają za granicę.

- Popieram ich w pełni - mówi pani Barbara ze Skrzetuska. - Mam tętniaka aorty brzusznej. Zarejestrowałam się do specjalisty na listopad 2018 r.!

W dalszej części artykułu przeczytacie:

 • Kto wspiera protest;
 • Jakie warunki pracy mają rezydenci
Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.