Leszek Kalinowski

To będzie 15 kwadransów z nauką

Domino z książek, festiwal nauki Fot. Mariusz Kapała Domino z książek? Na Festiwalu Nauki wszystko jest możliwe. By się o tym przekonać, wystarczy być 12 i 13 bm. z UZ!
Leszek Kalinowski

Podczas Festiwalu Nauki 2016 nie tylko będziemy mogli się przebadać, sprawdzić swą kondycję, ale także uczestniczyć w wielu ciekawych eksperymentach. Uniwersytet odkrywa tajemnice...

- Zapraszamy 12-13 czerwca na Festiwal Nauki - mówi prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Zdzisław Wołk. - Będzie wiele atrakcji, możliwość rekreacji i uczestniczenia w wielu eksperymentach.

Tradycyjnie już Uniwersytet Zielonogórski organizuje festiwal, podczas którego prezentują się wszystkie wydziały (12 bm. w godz. 12.00 - 17.00). Po raz drugi impreza odbędzie się na stadionie przy ul. Wyspiańskiego 58. Hasło festiwalu brzmi: „15 kwadransów z nauką”. Bo jak dodaje prof. Wołk - w tym roku obchodzimy 15 lat istnienia UZ, a także 50-lecie środowiska naukowego.

Stadion w niedzielę zamieni się w uniwersyteckie miasteczko. Oprócz 12 wydziałów zaprezentuje się w nim Biblioteka Uniwersytecka, Centrum Nauki Keplera, Fundacja Ja, My, Oni (będzie zbierana karma dla bezdomnych zwierząt).

- Festiwal to także promocja zdrowia. Nasze hasło to „Zbadaj się w 15 minut”. Warto skorzystać z możliwości, jakie będziemy oferować wszystkim chętnym - zachęca dr Ewa Skorupka z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.

Będzie więc okazja do badań profilaktycznych m.in. badanie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru, ciśnienia krwi, badanie składu ciała za pomocą wagi Tanita, badania piersi na fantomie - instruktaż, funkcjonalna ocena postawy ciała (testy ruchomości i zakresu ruchu w stawach), pomiar pojemności życiowej płuc i sprawności mięśni oddechowych.

Zaprezentowane zostaną tabele produktów żywnościowych w połączeniu z aktywnością fizyczną potrzebną na spalenie zawartych w nich kalorii oraz budowa piramidy zdrowia wykonana z produktów odżywczych.

Wydziały zaprezentują warsztaty, pokazy. Zainteresowaniem cieszyć się pewnie będą specjalne okulary, pozwalają one niczym HUD w myśliwcu przed oczyma użytkownika wyświetlać dodatkowe informacje o widzianych obiektach. Zobaczymy, jak można wykorzystać je m.in. w bibliotece, gdzie oglądając książki będzie można uzyskać dodatkowe informacje o obiekcie, na który spoglądamy poprzez okulary.

W ramach pokazu oprócz zastosowań poważnych, zaprezentowane zostaną także „minigry” . Przy wykorzystaniu okularów oraz innych urządzeń wspierających rozszerzoną rzeczywistości.

Na podstawie prostego modelu projekt Energia odnawialna wody – wiatru – Słońca pokaże zasady tworzenia energii odnawialnej z takich źródeł jak wiatr, woda czy Słońce – surowców, których mamy w naturze w nadmiarze.

Będzie także m.in. budowanie wieży z makaronu, papieru i innych materiałów biurowych oraz drewnianych klocków, quiz na temat kolorów kasków stosowanych na budowie ze względu na pełnione funkcje, murowanie obiektów małej architektury z cegieł...

Zobaczymy też skarby Biblioteki Uniwersyteckiej. Będziemy mogli rozwiązać testy historyczne. Nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Zrobić sobie biżuterię. Poradzić się filozofów... Instytut Inżynierii Środowiska przedstawi m. in.: działo powietrzne, dymne tornado, eksperymenty z wodą, chemiczne ogrody.

- Nie zabraknie też muzyki. Pierwsza odsłona o godz. 12.00, czyli „Godzina jazzu” w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki UZ (opieka artystyczna: prof. Jerzy Szymaniuk i Bartosz Pernal), druga o 15.00 - Seasons of love - koncert wokalistów (opieka artystyczna: prof. Bogumiła Tarasiewicz, prof. Bartłomiej Stankowiak) - mówi Małgorzata Ratajczak - Gulba z Biura Promocji UZ.

Warto dodać, że na stadion w niedzielę dojedziemy bezpłatnymi autobusami MZK, trasą linii nr 8 od ul. Zawadzkiego „Zośki” (pętla) do ul. Wyspiańskiego (pętla). Godziny odjazdu z ul. Zawadzkiego „Zośki”: – 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 i 15.30 (ostatni kurs). Godziny odjazdu z ul. Wyspiańskiego: – 11.59, 12.59, 13.59, 14.59 i 15.59 (ostatni kurs).

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.