Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dorota Witt

Telefon z Antarktydy: „Katharsis II” płynie po rekord [WYWIAD]

Hanna Leniec: - Na jachcie jest zamontowana kamera termowizyjna. Przyda się w lutym, kiedy noce będą częściowo ciemne. Dzięki niej będziemy mogli wypatrzeć Fot. Archiwum Hanny Leniec Hanna Leniec: - Na jachcie jest zamontowana kamera termowizyjna. Przyda się w lutym, kiedy noce będą częściowo ciemne. Dzięki niej będziemy mogli wypatrzeć góry lodowe. To dla nas największe zagrożenie.
Dorota Witt

Cel: okrążenie non-stop Antarktydy, najzimniejszego kontynentu Ziemi, jak najbliżej jego brzegów. Czas: około 100 dni. Wykonanie: polska ośmioosobowa załoga pod wodzą kapitana Mariusza Kopera. Drugi oficer: bydgoszczanka, HANNA LENIEC, która jeszcze na lądzie stoczyła walkę na śmierć i życie...

Wyruszyła Pani w ten rejs chyba trochę z przekory. Kilka dni przed planowaną wyprawą dowiedziała się Pani, że choruje na raka... I postawiła Pani na swoim - łączymy się z Panią na Antarktydzie...

Moi przyjaciele, członkowie załogi jachtu, powiedzieli, że beze mnie nie płyną, że poczekają, aż uporam się z chorobą, dlatego wypłynęliśmy rok później. Wiem, że dla załogi to nie była łatwa decyzja. Do opłynięcia Antarktydy przygotowywaliśmy się kilka lat. Samo planowanie logistyki i zebranie załogi zajęło 3 lata. Konsekwentnie podejmowaliśmy coraz większe wyzwania: w 2011 r. wypłynęliśmy w rejs „Katharsis II” wodami Antarktyki, przekroczyliśmy wtedy południowe koło polarne. Potem odbyliśmy jeszcze dwie wyprawy polarne na wody Arktyki i Antarktydy. W 2015 r. sporo o żegludze wśród gór i lodu nauczyła nas wyprawa na Morze Rossa. Kiedy powiedziałam przyjaciołom o chorobie, od razu postanowili, że na mnie poczekają. To było bardzo budujące i mobilizujące. Chociaż nie pamiętam, żebym miała na którymś etapie choroby taką myśl, by poddać się temu, co będzie, położyć się i czekać. Potraktowałam nowotwór jako trudność na drodze do realizacji celu. Trudność, którą muszę pokonać. Chłopcy z załogi zaczęli się zastanawiać: „Ok, poczekamy na ciebie, ale trzeba oficjalnie podać jakiś powód przesunięcia wyprawy”. „Jakiś powód? Chłopaki, jestem chora, to żaden wstyd, trzeba powiedzieć wprost” - odpowiedziałam.

Od kiedy żegluje Hanna Leniec? Jak wygląda rejs wokół najzimniejszego kontynentu Ziemi? Jaka technologia wspomaga walkę z niebezpieczeństwami wód Antarktydy? - o tym m.in. przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

100,00 200,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.