Także w Bydgoszczy, zgodnie z najnowszymi trendami, natura stanowi ważny element planowania przestrzeni

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanna Walenczykowska

Także w Bydgoszczy, zgodnie z najnowszymi trendami, natura stanowi ważny element planowania przestrzeni

Hanna Walenczykowska

W Bydgoszczy skonstruowano najwyższą zieloną ścianą. Rośnie na niej 1000 roślin. Kompozycja wpisuje się w najnowszy, planistyczny trend - biophilic design.

Wertykalny ogród, czyli zielona ściana jest pierwszym takim rozwiązaniem zastosowanym w budynku wielorodzinnym w regionie Pomorza i Kujaw i prawdopodobnie pierwszym na taką skalę w Polsce.

Dla dobrostanu ludzi

- Wdrażany przez nas pomysł wpisuje się w coraz bardziej modny w projektowaniu przestrzeni trend jakim jest biophilic design – mówi Małgorzata Mellem, wiceprezes Zarządu Budlex Sp. z o.o. - Jest to idea poprawy komfortu mieszkania, pracy, poprzez kontakt z elementami przyrody. Rośliny jonizują, nawilżają powietrze, działają jak filtr. Z pewnością poczują to osoby, które już niebawem będą odbierali klucze do swoich mieszkań.

Zielona ściana została zbudowana w nowym budynku znajdującym się w pobliżu skrzyżowania ulic: Paderewskiego i Chodkiewicza. Ma 15 metrów wysokości i 4 metry szerokości. Jej podstawą jest konstrukcja pionowa przymocowana do muru, złożona ze stelażu i panelu z tworzywa. Na ścianie zasadzonych zostało ponad tysiąc roślin m.in.: Philodendron, Epipremnum aureum, Aglaonema, Anthurium ‘Prince of Orange’.

Zielona ściana została zbudowana w nowym budynku znajdującym się w pobliżu skrzyżowania ulic: Paderewskiego i Chodkiewicza

Ponadto, konstrukcja posiada wbudowany automatyczny system nawadniania i rozprowadzania nawozów. Pod ścianą znajduje się specjalna rynna odprowadzająca wodę do kanalizacji. Ściana doświetlona jest światłem BIO, które rekompensuje niedobór światła dziennego.

Korzyści płyną ze ściany

Odwoływanie się do naturalnych elementów dekoracyjnych ma swoje uzasadnienie. Kontakt z roślinnością jest jednym z czynników niwelujących nieprzyjemne objawy, które wywołują np. korzystanie z klimatyzacji lub centralnego ogrzewania. Rośliny pozytywnie jonizują i nawilżają powietrze, działają jak filtr. Wiele roślin do wnętrz posiada właściwości bakteriobójcze. Eliminują one z powietrza szkodliwe bakterie, zabijają zarodniki pleśni i hamują rozwój grzybów. Za sprawą roślin obecność bakterii może spaść nawet o 60 proc.

Specjaliści twierdzą, że już dwa metry kwadratowe zielonej ściany jest w stanie zapewnić tlen na zapotrzebowanie dla jednej osoby. Roślinność w otoczeniu człowieka pozwala zwiększyć poziom tlenu we krwi oraz zmniejszyć występowanie symptomów zdrowotnych takich jak: podrażnienia oczu, zaburzenia oddechowe, bóle głowy a nawet astma.

Zielone otoczenie ma również znaczący wpływ na wzrost ludzkiej produktywności oraz wydajności. Przeprowadzone badania w biurach bez roślinności żywej wykazały, że ludzie skarżyli się na brak koncentracji, senność, bóle głowy oraz uczucie zmęczenia. Zastosowanie zieleni spowodowało wyraźny wzrost wydajności, kreatywności oraz szybszą regenerację. Naturalna zieleń humanizuje przestrzeń.

Nowe budynki

Bydgoska instalacja jest najwyższą jaką wykonano w budynkach mieszkalnych.Nowy trend w miejskiej architekturze, czyli biophilic design, stosowany jest także przez innych inwestorów, którzy budują swoje obiekty na terenie Bydgoszczy. Planiści wykorzystali w nich nie tylko naturalne elementy wewnątrz budynków, ale także znajdujące się w najbliższej okolicy.

Naturalne walory terenu (Brdę i jej nabrzeża oraz starodrzew), które stały się dodatkowymi zaletami, wykorzystano przy projektowaniu i budowie River Tower. Budynek ten ma 20 kondygnacji a unikatowy kształt dwóch wież nadaje mu wyjątkowe charakteru.

Kolejnym budynkiem, który również został zaprojektowany w nowoczesnym, europejskim stylu jest Nordic Heaven to 18 kondygnacyjny projekt mieszkaniowo-usługowo-biurowy zlokalizowany w centrum. Warto dodać, że Moderator Inwestycje jest właścicielem komfortowych „Niebieskich Apartamentów”, zlokalizowanych w tym właśnie budynku.

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.