Sztandarowy program rządu przyjęty. Premier Szydło: To ważny dzień

Czytaj dalej
Fot. Piotr SmolińSki
Maciej Badowski

Sztandarowy program rządu przyjęty. Premier Szydło: To ważny dzień

Maciej Badowski

Sejm przegłosował w czwartek rządowy projekt „Rodzina 500+”. Za przyjęciem opowiedziało się 261 posłów, przeciw było tylko 43 posłów.

Na chwilę przed głosowaniem premier Beata Szydło podziękowała z mównicy sejmowej tym wszystkim, którzy pracowali, by projekt powstał, a także rodzinom.

– Dzisiaj jest bardzo ważny dzień dla polskich rodzin. Mądra polityka prorodzinna jest racją stanu każdego narodu – powiedziała premier Szydło. Podziękowała także Elżbiecie Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, i jej zespołowi za to, że projekt powstał.

Zapowiadany jeszcze w kampanii wyborczej projekt PiS zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe – 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.
Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, które mają ponad 3,7 mln dzieci

Do projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zgłoszono kilkanaście poprawek oraz kilkanaście wniosków mniejszości, m.in. żeby świadczenie wychowawcze przysługiwało na każde dziecko lub by w przypadku samotnych rodziców nie stosować kryterium dochodowego przy wypłacaniu świadczenia na pierwsze dziecko.
W dyskusji nad projektem pojawiały się zarzuty, że PiS obiecywał w kampanii 500 zł na każde dziecko, tymczasem, jak wskazywała opozycja, projekt wyklucza z tej pomocy około 3 mln dzieci.

Przedstawiciele rządu odpowiadali, że od początku zapowiadane było świadczenie od drugiego dziecka, ponieważ program ma wspierać dzietność, a czynniki ekonomiczne mają częściej wpływ na decyzje o kolejnym dziecku niż na decyzje o posiadaniu dzieci w ogóle.

Według MRPiPS z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, które mają ponad 3,7 mln dzieci. Teraz projektem zajmie się Senat na piątkowym posiedzeniu.

Autor: Maciej Badowski

Maciej Badowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.