Szpital w Toruniu winny zakażeniom i zgonom? Jest śledztwo!

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Małgorzata Oberlan

Szpital w Toruniu winny zakażeniom i zgonom? Jest śledztwo!

Małgorzata Oberlan

Długo oczekiwano, jaka zapadnie decyzja. Już wiadomo: prokuratura zdecydowała się wszcząć śledztwo w sprawie umyślnego narażenia pacjentów i doprowadzenia do 2 zgonów przez szpital miejski przy ul. Batorego w Toruniu.

W Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu odkryto największe w mieście ognisko koronawirusa. Zakażenie stwierdzono u 51 osób: pracowników i pacjentów. Tylko spośród pacjentów zamkniętego do dziś oddziału hematologii zmarło 5. (Łącznej liczby zmarłych pacjentów tej lecznicy nie znamy). Kilka rodzin złożyło na lecznicę doniesienia do prokuratury. Ta dość długo prowadziła tzw. czynności sprawdzające, które zawsze poprzedzają decyzję o tym, czy śledztwo wszczynać czy nie. Wreszcie taka zapadła.

-Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum Zachód wszczęła formalnie śledztwo w sprawie sprowadzenia przez Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu w okresie od 2 marca do 6 kwietnia br. niebezpieczeństwa dla wielu osób w postaci sprowadzenia zagrożenia epidemicznego i zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (art. 165 par. 1 pkt.1 kk), umyślnego narażenia zdrowia i życia ludzi przez osoby zobowiązane do opieki nad nimi (art. 160 par. 1 pkt. 2 kk) oraz nieumyślnego doprowadzenia w ten sposób do zgonu dwóch pacjentów: Małgorzaty W. i Edwarda W. - przekazał nam dziś (8 maja) prokurator Andrzej Kukawski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

Wspomniane zgony dotyczą pacjentów szpitala przy ul. Batorego, zakażonych koronawirusem, których ze względu na krytyczny stan przetransportowano do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Grudziądzu. Pan Edward zmarł w tamtejszej lecznicy 12 kwietnia. Nie znamy jego historii, prokuratura nie podaje szczegółów. Pani Małgorzata natomiast zmarła 6 kwietnia. Jej historię ze szczegółami przedstawiliśmy w reportażu "Śmierć bez kondolencji. Historia Małgorzaty z Torunia" , opublikowanym w piątkowym Magazynie "Nowości" i "Expressu Bydgoskiego".

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.