Szkoły zamknięte na dłużej, a terminy egzaminów ósmoklasisty i matur przełożone. Co z rekrutacją do szkół średnich na rok szkolny 2020/2021?

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Justyna Dopierała

Szkoły zamknięte na dłużej, a terminy egzaminów ósmoklasisty i matur przełożone. Co z rekrutacją do szkół średnich na rok szkolny 2020/2021?

Justyna Dopierała

W związku z wciąż rozprzestrzeniającym się koronawirusem w Polsce rząd podjął decyzję o wydłużeniu czasu zamknięcia szkół oraz przełożeniu tegorocznych egzaminów. Minister edukacji narodowej podpisał w tej sprawie rozporządzenie w piątek, 10 kwietnia. Nauka zdalna ma potrwać do 26 kwietnia, natomiast matury i egzaminy ósmoklasisty odbędą się najprawdopodobniej w czerwcu. Zmianie ulegnie także harmonogram rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych na rok szkolny 2020/2021.

Do 26 kwietnia szkoły, przedszkola i żłobki w całej Polsce będą zamknięte. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne w planowanym terminie nie odbędą się także tegoroczne egzaminy.

Zobacz też: Koniec nauki zdalnej 26 kwietnia? Uczniowie nie wrócą do szkoły po Wielkanocy. Matury w czerwcu, bez części ustnej - tak mówił minister

Terminy egzaminów 2020 jeszcze nie ustalone

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że matury i egzaminy ósmoklasisty zostały przełożone. Prawdopodobnie, jak mówił premier, odbędą się one w drugiej połowie czerwca. Szczegółowy harmonogram nie został jednak podany.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, komunikat w tej sprawie zostanie ogłoszony nie później niż na 21 dni przed pierwszym dniem przeprowadzania danego egzaminu.

Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2020/2021

Według pierwotnego harmonogramu ustalonego przez Kuratorium Oświaty, rekrutacja do szkół średnich w Poznaniu miała rozpocząć się 11 maja.

W związku z przesunięciem terminu egzaminu ósmoklasisty terminarz ten także ulegnie zmianie.

- Minister edukacji narodowej wydał rozporządzenie zgodnie z którym obecny kalendarz rekrutacji ulega unieważnieniu. Terminy postępowania rekrutacyjnego ustalane są przez kuratoria oświatowe. Ze względu na wyjątkową sytuację w tym roku zostaną one ustalone przez MEN. Rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych będzie odbywała się w jednym czasie w całej Polsce. Trudno teraz mówić o konkretach, ponieważ nie jest jeszcze ustalona data egzaminów końcowych

- tłumaczy Joanna Borowicz z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Czytaj także: Rekrutacja do przedszkoli: ogłoszone listy zakwalifikowanych kandydatów. Gdzie znaleźć wyniki rekrutacji do przedszkola w Poznaniu?

Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.