Świnka o sobie przypomniała. By chronić się przed tą chorobą warto się zaszczepić

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Małgorzata Pieczyńska

Świnka o sobie przypomniała. By chronić się przed tą chorobą warto się zaszczepić

Małgorzata Pieczyńska

Tylko w pierwszych dwóch tygodniach tego roku już sześć osób w województwie kujawsko-pomorskim zachorowało na świnkę. Lekarze i epidemiolodzy radzą, aby się szczepić, bo powikłania po tej chorobie mogą mieć przykre konsekwencje.

- Jestem zaniepokojona - mówi pani Joanna, mieszkanka bydgoskiego Śródmieścia. - W pracy kilka osób zachorowało na świnkę.Co prawda, w dzieciństwie przeszłam tę chorobę, ale zniosłam ją dość ciężko. Boję się, że mogłam się zarazić, a przy okazji najbliższych.

Zdaniem dr nauk med. Radosławy Staszak-Kowalskiej z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, ten kto raz zachorował na świnkę, raczej nie powinien po raz drugi, ale...

- Wirusy tak mutują, że trudno to wykluczyć całkowicie - mówi. - Dlatego my lekarze wciąż apelujemy, aby się szczepić. To najlepsza ochrona. W przypadku świnki podawana jest szczepionka skojarzona przeciw odrze, śwince i różyczce. U dzieci pierwszą dawkę podaje się w 13-15 miesiącu życia, drugą w wieku 6 lat.

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy, do 2018 roku druga dawka szczepienia przeciwko śwince była podawana dzieciom w wieku 10 lat, dlatego aktualnie dla osób między 6. a 10. rokiem życia szczepienie to będzie sukcesywnie wyrównywane.


Grypa. Pierwsze objawy to bóle mięśniowe, osłabienie i wysoka gorączka.

Szczepionkę przeciw śwince zaleca się też dorosłym, którzy nie chorowali na świnkę i nie byli szczepieni przeciw tej chorobie. Drugą dawkę szczepienia należy podać po co najmniej 4 tygodniach od 1 dawki.

- Skuteczność szczepienia w zapobieganiu śwince wynosi powyżej 95 proc. już po pierwszej dawce - mówi dr nauk o zdr. inż. Jerzy Kasprzak, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Bydgoszczy. - Odporność po tym szczepieniu jest długotrwała i utrzymuje się kilkadziesiąt lat.

Z danych sanepidu wynika, że od 1 do 15 stycznia br. w całym województwie odnotowano 6 zachorowań na świnkę. - W całym 2018 r. zarejestrowaliśmy 86 przypadków, a rok wcześniej 92 - mówi dr nauk o zdr. inż. Jerzy Kasprzak. - Okres wylęgania świnki wynosi od 14 do 24 dni (średnio 17-18 dni). Okres zakaźności występuje od 7 dni przed pojawieniem się obrzęku ślinianek i utrzymuje się do 9 dni po wystąpieniu tego objawu.

Świnka na ogół przebiega łagodnie, ale czasem może prowadzić do poważnych powikłań, często wymagających hospitalizacji. Niektóre z nich mają trwałe następstwa jak np. głuchota i cukrzyca.

- Dorośli przechodzą ją gorzej niż dzieci. Ryzyko powikłań u nich jest większe - zaznacza dr nauk med. Radosława Staszak-Kowalska. - Może dojść np. do zapalenia trzustki, a u mężczyzn nawet do bezpłodności.

Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Choroba szerzy się drogą kropelkową poprzez bezpośredni kontakt. Powodem zakażenia może być też pośredni kontakt z przedmiotami skażonymi wydzieliną z gardła chorej osoby. Wirus świnki dostaje się do organizmu przez jamę ustną. Po namnożeniu się w błonach śluzowych przenosi się z krwią do wrażliwych tkanek i narządów.

Objawy świnki to bolesny obrzęk okolic ślinianki przyusznej jedno- lub obustronny, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, czasem suchość w jamie ustnej.

To niejedyna choroba zakaźna, która wraca. W 2018 r. w regionie było też 7 zachorowań na odrę (5 dotyczyło obywateli Ukrainy). W tym roku do 15 bm. nie odnotowano żadnego.

Małgorzata Pieczyńska

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Ciekawy

A odra z końcem 2018 roku się skończyła, akurat jak data ważności szczepionek była do grudnia 2018r? Teraz znowu straszą świnka? XD rozumiem, żeby się szczepić ale te artykuły sponsorowane to kpina

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.