Święta rodzina jest w Szwecji, w Polsce tylko mówi się o świętości

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Paulina Błaszkiewicz

Święta rodzina jest w Szwecji, w Polsce tylko mówi się o świętości

Paulina Błaszkiewicz

Rozmowa z dr Elżbietą Korolczuk, socjolożką, która pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokhomie, wykłada też na Uniwersytecie Warszawskim. Bada ruchy społeczne, kategorię płci oraz rodzicielstwo.

Moja 1,5-roczna córka uwielbia piosenkę, która zaczyna się od słów: „Moja piękna, mądra mama sprząta domek już od rana“. Dalej słucham całej listy zadań do wykonania. Tak mają wszystkie matki w Polsce?

Wygórowane wymagania w stosunku do matek widać na każdym polu. W pracy mamy być najbardziej efektywną pracownicą, w domu sprzątaczką i kucharką, w relacji z dziećmi supermamą, a w relacji z partnerem superkochanką. Ten model bycia wszędzie super jest niemożliwy do zrealizowania, ale to właśnie on przesącza się z mediów. W edukacji także wraca się dziś do tradycyjnych wizerunków i ról. Zrezygnowano z podręczników, które wprowadzały większe zróżnicowanie, jeśli chodzi o płeć, w których unikano stereotypów. Więc dziś znów jest mama, która sprząta od rana, a tata naprawia samochód. Wracamy do tego w sferze modeli i wyobrażeń, ale dziś trudniej jest namówić kobiety, żeby się na to zgadzały. Te piętrzące się wymagania sprawiają, że współczesne matki są dziś sfrustrowane i mają w sobie dużo poczucia winy.

Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu, a w nim m.in. o dzieciocentrycznym modelu życia, podziale obowiązków pomiedzy rodzicami i o tym,co najbardziej dokucza matkom w Polsce.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Paulina Błaszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.