Hanka Sowińska

Świadectwo ocalenia. I wielkości Ratujących

Wanda  Hadrysiak (z prawej), obok ocalona Maria Segal z domu Polanowicz. W głębi córki Jana i Katarzyny Robaków: Teresa Stachowiak, Maria Obara i wnuk Fot. internet Wanda Hadrysiak (z prawej), obok ocalona Maria Segal z domu Polanowicz. W głębi córki Jana i Katarzyny Robaków: Teresa Stachowiak, Maria Obara i wnuk Mariusz Stachowiak (2008 r.)
Hanka Sowińska

- Po Jedwabnem Mariusza wkurzyło, bo tak na Polaków najeżdżali. Dlatego wysłał do Izraela papiery, które Szyfra Chamita dawno rodzicom przysłała - mówi Teresa Stachowiak z Aleksandrowa Kujawskiego.

W sierpniu minie 10 lat od nadania dwóm małżeństwom z naszego regionu tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Podczas wzruszającej uroczystości, która w 2008 r. odbyła się w bydgoskim ratuszu (patrz zdjęcie obok), medalem uhonorowano Wandę Hadrysiak i jej męża Telesfora (pośmiertnie) oraz Katarzynę i Jana Robaków (też pośmiertnie).

- Mamy zaszczyt dodać cztery nowe nazwiska do długiej listy Sprawiedliwych. Wiemy, że licz-ba Polaków, którzy ratowali Żydów jest znacznie większa niż sześć tysięcy. Proszę, by zgłaszali się do nas ci, którzy mogą dać świadectwo ocalenia - apelował w sali sesyjnej David Peleg, ówczesny ambasador Izraela w Polsce.

Poznaj historie Sprawiedliwych w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.