Sukces pracowników naukowych UKW. Zasiądą w komitetach Polskiej Akademii Nauk

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski/Archiwum
Małgorzata Pieczyńska

Sukces pracowników naukowych UKW. Zasiądą w komitetach Polskiej Akademii Nauk

Małgorzata Pieczyńska

To duża nobilitacja i wyróżnienie dla bydgoskiej uczelni. Ośmioro pracowników naukowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego znalazło się w składach komitetów Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2020-2023.

- Dla naszej uczelni to wyjątkowy powód do dumy - mówi Sławomir Łaniecki, rzecznik UKW w Bydgoszczy. - Świadczy też o wysokim poziomie naukowym i rozpoznawalności naszych wykładowców w środowisku naukowym.

Komitety Polskiej Akademii Nauk zrzeszają czołówkę polskich naukowców. Pełnią one funkcję ciał doradczych i opiniotwórczych. Ich zadaniem jest, m.in. opracowanie stanowisk i ekspertyz pomagających w rozwiązaniu problemów naukowych, opiniowanie aktów normatywnych dotyczących nauki i upowszechnianie wyników badań.

W najbliższych czterech lat w komitetach pracować będzie ośmioro pracowników UKW. Wśród nich są: dr hab. Artur Laska, prof. uczelni (Wydział Nauk o Polityce i Administracji UKW) - Komitet Nauk Politycznych PAN, prof. dr hab. Roman Leppert (Wydział Pedagogiki UKW) - Komitet Nauk Pedagogicznych PAN, prof. dr hab. Dariusz Łukasiewicz (Instytut Filozofii UKW) - Komitet Nauk Filozoficznych PAN, dr hab. Zbigniew Podgórski, prof. uczelni (Instytut Geografii UKW) - Komitet Nauk Geograficznych PAN, dr hab. inż. Izabela Rojek (Instytut Informatyki PAN) - Komitet Inżynierii Produkcji PAN, prof. dr hab. Janusz Trempała (Wydział Psychologii UKW) - Komitet Psychologii PAN, prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski (Instytut Nauk o Kulturze UKW) - Komitet Nauk o Kulturze PAN oraz dr hab. Michał Moch, prof. uczelni (Instytutu Nauk o Kulturze) - Komitet Nauk Orientalistycznych PAN.

- Byłem zaskoczony tą nominacją, ale też czuję się wyróżniony, bo bydgoskie środowisko politologiczne i Wydział Nauk o Polityce i Administracji UKW, który reprezentuję w pełni zasłużył, aby mieć swojego przedstawiciela w tym zacnym gremium - mówi dr hab. Artur Laska, prof. UKW. - Jeszcze bardziej poczułem się zaszczycony, gdy dowiedziałem się, że jestem jedynym politologiem z województwa, który zasiądzie w składzie Komitetu Nauk Politycznych PAN. Radość to jedno, ale też wyzwanie, bo jest spora praca do wykonania. Zadbanie o status politologii jako dziedziny nauki. Komitet stoi też na straży badań politologicznych, a to przekłada się na jakość polityki. A z tym bywa dziś różnie. Pełnimy jako politolodzy służbę publiczną. Naukowcy nie powinni tylko komentować polityki za pośrednictwem mediów, ale też właśnie za pośrednictwem Komitetu PAN, wtedy ten głos będzie donośniejszy.

Jak podkreśla dr hab. Artur Laska, prof. UKW, jego powołanie do Komitetu Nauk Politycznych PAN to duży sukces Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW.

- Od ponad 20 lat nasz ośrodek prowadzi badania i kształci politologów - mówi. - Sam kończyłem bydgoską uczelnię i teraz spłacam ten dług. Mam poczucie, że robię coś ważnego dla miasta i mojego uniwersytetu.

Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.