Marta Mikołajska

Studenci z Bydgoszczy zbierają książki dla pacjentów oddziałów onkologicznych

Do tej pory regały z książkami stanęły w szpitalach w kilku miastach w Polsce, m.in. Warszawie, Łodzi, Grudziądzu. Jeden z pierwszych stanął w bydgoskim Fot. Fundacja Rak'n'Roll/nadesłane Do tej pory regały z książkami stanęły w szpitalach w kilku miastach w Polsce, m.in. Warszawie, Łodzi, Grudziądzu. Jeden z pierwszych stanął w bydgoskim Centrum Onkologii. Na zdjęciu: biblioteczka, która siłami Fundacji Rak'n'Roll powstała w 2019 r. na Oddziale Onkologii Klinicznej w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym, im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu
Marta Mikołajska

Jeszcze do piątku, 26 marca potrwa akcja „Biblioteczka”, organizowana przez fundację Rak’n’Roll. W Bydgoszczy inicjatywę koordynuje bydgoski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA Poland). Celem jest wyposażenie oddziałów onkologicznych dla dorosłych w półki z książkami.

Zobacz wideo: Takie są nowe zasady szczepień. Zobacz koniecznie!

W ramach inicjatywy studentów z IFMSA, w bydgoskiej Bibliotece Collegium Medicum UMK przygotowano specjalne miejsce zbiórki, gdzie trafiają książki podarowane przez mieszkańców.

- Dzięki odpowiednio dobranym pozycjom książkowym pacjenci mają możliwość zmotywowania się do walki z chorobą, zdobycia wiedzy o niej, skutecznych metodach leczenia czy dbania o siebie – przekonują koordynatorzy „Biblioteczki” z IFMSA Poland Oddział Bydgoszcz.

Oprócz pozycji medycznych, psychologiczno-poradnikowych mile widziane są także inne książki: proza, biografie czy albumy, które pomogą pacjentom zrelaksować się i oderwać od bieżących problemów.

Toruńska biblioteka wesprze akcję studentów z Bydgoszczy

W akcję studentów CM UMK zaangażował się m.in. dr Krzysztof Nierzwicki, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

- Biblioteka Główna posiada ogromne zasoby książek - ponad 3 mln - w tym sporo tzw. dubletów. Dlatego postanowiłem skompletować te pozycje, które znajdą swoje miejsce na oddziałach onkologicznych szpitali - mówi Krzysztof Nierzwicki. - To bardzo szlachetna inicjatywa, koordynowana przez studentów naszego uniwersytetu. Bardzo się cieszę, że możemy ją wesprzeć. Chciałbym, żeby w kolejne edycje akcji włączało się coraz więcej bibliotek.

Jak dodaje nasz rozmówca, książki zostaną przekazane do Bydgoszczy najprawdopodobniej w czwartek.

Zainteresowani udziałem w akcji proszeni są o przekazywanie książek do punktu zbiórki, który znajduje się obok szatni w budynku Biblioteki Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Fundacja Rak'n'Roll zachęca do przekazywania książek

Inicjatywa studentów z Bydgoszczy jest częścią programu "Biblioteczki". O szczegóły zapytaliśmy Agnieszkę Mirowską, koordynatorkę projektu z Fundacji Rak'n'Roll.

- Naszym celem jest wyposażanie szpitalnych oddziałów onkologicznych w półki z książkami. Do tej pory ustawiliśmy regały w kilku miastach w Polsce, m.in. Warszawie, Łodzi, Grudziądzu. Jeden z pierwszych stanął w bydgoskim Centrum Onkologii - opowiada Agnieszka Mirowska. - Półki staramy się doposażać regularnie, w miarę naszych możliwości.

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, odzew na projekt jest ogromny - zwłaszcza w trakcie pandemii, kiedy możliwość lektury jest jednym z niewielu zajęć, które odciąga pacjentów od szpitalnej codzienności.

- W czasie pandemii nie ma wizyt, nie ma możliwości przebywania w salach telewizyjnych. Na dłuższą metę trudno to wytrzymać. Jeśli szpital zgłasza, że na jego oddziale onkologicznym potrzebny jest taki regał, staramy się odpowiadać na to zapotrzebowanie.

Przekazywane książki powinny być nowe lub w dobrym stanie - takie, które sami chcielibyśmy postawić na swojej półce. Nie powinny to także być książki dla dzieci, bo lektury trafią na oddziały dla osób dorosłych. Co jeszcze?

- Rezygnujmy z przekazywania książek z treściami, które dotyczą historii choroby, która jednak ma negatywne zakończenie. Pacjenci chcą się oderwać od choroby. I gromadzić siły na powrót do zdrowia - podkreśla nasza rozmówczyni.

Po zakończeniu akcji w Bydgoszczy, osoby, które będą chciały się podzielić książkami z pacjentami onkologicznymi, mogą wysłać je na adres Fundacji z dopiskiem "Biblioteczki".

Wsparcie dla pacjentów onkologii: liczy się każdy włos

To niejedyna inicjatywna, w ramach której Fundacja wspomaga pacjentów chorych onkologiczne. Innym stałym projektem jest „Daj włos”. W ramach akcji osoby zainteresowane mogą przekazywać swoje włosy, które następnie zostaną przeznaczone na peruki dla osób po chemioterapii. Już od kilku lat z fundacją współpracuje kilkadziesiąt salonów fryzjerskich w całej Polsce, które dbają o to, by włosy zostały przygotowane właściwie. W Bydgoszczy są to:

Szczegółowa instrukcja ścinania dla tych, którzy chcą przygotować włosy samodzielnie dostępna jest na stronie Fundacji: www.raknroll.pl.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.